Takip Et

Güncel

Las Tesis eylemine katılan öğrencilerin bursları talimatla kesildi

Las Tesis düşmanlığı sürüyor: Ankara Üniversitesinde Las Tesis eylemine katılan 7 öğrencinin KYK bursu kesildi

Ankara Üniversitesi’nde okuyan yedi öğrencinin, kadın cinayetlerine karşı Şili’de başlayıp tüm dünyaya yayılan Las Tesis eylemine katılması gerekçe gösterilerek bursu kesildi. Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencisi Leyla Mavili ise kaldığı yurttan çıkarıldı.

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde 25 Aralık 2019’da kadınlar Las Tesis dansı için toplanmıştı. Polis dansı engelleyince beşi kadın sekiz öğrenci gözaltına alınmıştı.

Ankara Üniversitesi, emniyetin ihbarıyla öğrenciler hakkında idari soruşturma başlattı. Soruşturmaya ilişkin tebligat yarıyıl tatilinde öğrencilerin evlerine ulaştı. Yurttan atılan ve kredisi kesilen Leyla Mavili, bugün disiplin komisyonuna savunma verdi. Komisyonda Mavili’ye Las Tesis eylemine katılıp katılmadığı soruldu.

Yurttan atılan ve bursu kesilen Leyla Mavili, arkadaşlarının yanına yerleştiğini belirterek, “Bir süre daha arkadaşlarımın yanında kalacağım. Kredimiz kesildiği için burs arıyoruz. Ekonomik zorluktan dolayı ailelerimizden de yardım isteyemiyoruz. Bu yüzden iş arıyoruz” dedi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler