Takip Et

Dünya

Kuzey Suriye Federasyonu: Esad’ın açıklamaları savaş ilanıdır

Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu İnşa Meclisi Yönetim Kurulu, Esad’ın açıklamalarına tepki gösterdi ve “Esad ateşle oynuyor ve yapmış olduğu açıklamayla Türkiye’nin Suriye işgaline destek veriyor” dedi

Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu İnşa Meclisi Yönetim Kurulu, Esad’ın açıklamalarına tepki göstererek, “Esad’ın açıklaması savaş ilanı anlamına geliyor. Ateşle oynuyor ve yapmış olduğu açıklamayla Türkiye’nin Suriye işgaline destek veriyor” dedi.

Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu İnşa Meclisi Yönetim Kurulu, açıklamasında Demokratik Suriye Güçleri’nin IŞİD’le savaştığı, aynı zamanda da demokratik sistemin inşasını gerçekleştirdiğini ifade etti ve Esad’ın yaptığı açıklamayı savaş ilanı olarak gördüklerini belirtti.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“Demokratik Suriye Güçleri (QSD), kuruluşundan bu yana kendisini Suriye halklarının iradesine dayandırmakta ve çıkarları temelinde hareket etmektedir. QSD, farklı din, ulus ve inanca sahip bulunan tüm Suriyeli halkların değerlerini koruyan tek güçtür. Demokratik Suriye Güçleri, özgürlük, adalet ve kardeşlik temelinde hareket etmiş ve tüm Suriyeli halkların hayallerini temsil etmiştir.

QSD içerisinde Suriyeli tüm kimlikler var. Bu güç, savaşta kendisini ispatlamış ve tüm Suriyeli halklar da kendilerini koruyabilecek tek güç olduğuna inanmıştır. Bu anlamda sadece QSD, Suriye’nin gelecekteki ordusunun çekirdeği olabilir.”

Esad ateşle oynuyor

Beşar Esad’ın ateşle oynadığını söyleyen Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu İnşa Meclisi Yönetim Kurulu açıklamasında devamla şunlara yer verdi: “Suriye Demokratik Güçlerini ihanetle suçlamak demek, onları hedef haline getirmek demektir. Bu da Suriye’yi yeni bir savaşın beklediğini ve çözüm adına yapılan tüm toplantıların da sadece zaman geçirmek anlamına geldiğini gösteriyor.

Esad’ın yapmış olduğu bu açıklama Erdoğan ve Esat hükümeti arasında gizli bir anlaşmanın olduğunu gösteriyor. Bu da Suriye’de yeni bir karmaşanın başlaması demektir.

Biz, Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu İnşa Meclisi Yönetim Kurulu adına, Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) hedef gösterilmesini tüm Suriyeli halkların ve Suriye’nin toprak bütünlüğünün hedef gösterilmesi olarak görüyoruz. Rejimin bu tutumu, Türkiye’nin her gün sivilleri katleden Suriye işgalini de desteklemektedir.”

 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler