Takip Et

Dünya

Kuzey İrlanda’da çalıntı bir araç adliye binası önünde patlatıldı

Brexit buhranıyla çalkalanan Britanya’ya bağlı Kuzey İrlanda’da gerçekleşen ve bombalı araç saldırısı olduğundan şüphelenilen eylem, krallığın Brexit nedeniyle kendi iç anlaşmazlıklarını da canlandırabileceği yorumları yaptırıyor.

Kuzey İrlanda polisinden yapılan açıklamada Derry kentinde cumartesi akşamı yerel saatle 20.15’te park halindeki bir araçta meydana gelen patlamada ölen veya yaralanan olmadı. Görgü tanıklarının ifadesine göre oldukça yüksek bir şiddetle patlayan ve “bir bomba olduğundan emin oldukları” patlamanın kaynağı hala araştırılıyor.

Kuzey İrlanda polisinin çok kısa bir süre önce çalıntı olması nedeniyle yurttaşlara uyarı yayınladığı aracın adliye binası önünde patlatılması ve bölgenin boşaltılmasının ardından yeni bir açıklama yapan polis, bir çalıntı araç vakasının daha gündemde olduğunu belirtti.

Kuzey İrlanda’da uzun süredir bombalı saldırılar yaşanmazken, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış süreciyle birlikte bölgede yeniden gerilim yaşanabileceği düşünülüyordu.

İrlanda ile Kuzey İrlanda arasına yeniden sınır örülmesine karşı çıkan İrlandalılar, AB’den çıkış anlaşmasında sorunun çözülmesini istiyor.

Ancak İngiltere yönetimi AB’den anlaşmasız çıkışa doğru gidiyor.

 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler