Takip Et

Güncel

Kürtçe mektup yazan tutsaktan tercüman parası istendi

Amasya E Tipi Kapalı Hapishanesi’nde kalan Fethi Yaşa’ya yazdığı 3 Kürtçe mektup nedeniyle 180 TL tercüman faturası çıkarıldı.

Amasya E Tipi Hapishanesi’nde tutuklu bulunan Fethi Yaşa’ya Şubat ayında gönderdiği 3 Kürtçe mektuptan kaynaklı hapishane idaresi tarafından 180 TL fatura çıkarıldı. Kürtçe yazdığı 3 mektup için hapishane idaresi tarafından tercüman ücreti olarak 60’ar TL istenen karar 22 Temmuz günü Yaşa’ya tebliğ edildi.

‘Türkçe dışında dil’

29 Temmuz’da Amasya Hapishanesi İnfaz Hakimliğine başvuran Yaşa’nın talebi, “Dışarıya gönderilmek istenen Türkçe dışında dil veya lehçede yazılmış 3 adet mektubun iş kolu marifetiyle tercüme edilmesinden dolayı işlem sonucu her biri 60’ar TL tutarında olmak üzere toplamda 180 TL tutarındaki tercüme ücretinin tebliğ tarihinden geçerli olmak üzere 1 ay içerisinde hükümlünün kendisi tarafından ödenmesine” denilerek, reddedildi.

Bunun üzerine Yaşa, Amasya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz bulundu.

Kürtçe mektup

İtiraz gerekçesinde Yaşa, “Yaklaşık 5 ay önce anadilim olan Kürtçe ile mektup yazıp, yolladım. 22 Temmuz tarihinde hapishanede mektuplar ile ilgilenen ilgili personel tarafıma iletilmek üzere elinde bir tebligat ile çıkageldi. Bana tebligatın mektupların tercüme parası olduğunu söyledi. Yıllardır hapishanede Kürtçe mektup yazıp, gönderdiğim ve bana Kürtçe mektup geldiği halde böyle bir durum ile karşılaşmadım”  ifadelerini kullandı.

Mahkeme: usul ve yasaya uygun

Amasya 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi de kararın usul ve yasaya uygun olduğunu ileri sürerek itirazı reddetti. Tutuklu Yaşa, kararı Anayasa Mahkemesine taşıyacağını belirtti. (MA)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler