Connect with us

Güncel

Kürtçe anons yasal değil!

Ulaştırmada Kürtçe anons talebiyle TBMM Başkanlığı’na önerge veren HDP’li Ebru Günay’a yanıt veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Uçuş bilgi, anons ve danışma hizmetleri uluslararası metinlere göre Türkçe ve İngilizce olarak yapılmaktadır” dedi.

TBMM Başkanlığı’na önerge veren HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, havaalanı, liman, otogar ve garlardaki anonslarda, bilgilendirme kitapları ve tabelalarda Kürtçe’ye yer verilip verilmeyeceği yönündeki çalışmaları sordu.

Hürriyet’ten Umut Erdem’in haberine göre; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, anonsların Türkçe ve İngilizce yapıldığını söyleyerek şöyle yanıt verdi:

“ICAO tarafından sivil havacılıkta kullanılacak resmi diller İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Rusça, Arapça, Çince olarak belirlenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi dilinin Türkçe, uluslararası havacılık dilinin ise İngilizce olması nedenleriyle anons ve yönlendirmeler bu kapsamda yapılmaktadır. Uçuş bilgi, anons ve danışma hizmetleri uluslararası metinlere göre Türkçe ve İngilizce olarak yapılmaktadır”.

Günün Haberleri

More in Güncel