Connect with us

Güncel

Kulis: ‘Tek adam ittifakına’ seçim modeli bulundu

AKP kulislerinde MHP ile yapılacak ittifakta ‘barajlı daraltılmış bölge’ formülü konuşuluyor

AKP ve MHP arasında “tek adam ittifakı” görüşmeleri devam ederken MHP’nin önerisi doğrultusunda, üst çatı başlığı altında ittifak yapan partilerin adlarının yazılacağı modelde önemli ölçüde uzlaşma sağlandığı vurgulanırken, kulislerde ise ‘barajlı daraltılmış bölge’ formülü konuşuluyor.

Hürriyet’ten Turan Yılmaz’ın aktardığına göre, AKP kulislerinde konuşulan formüle göre yüzde 10 seçim barajı korunarak, iki parti arasında varılacak uzlaşmaya göre 6 ya da 8’den daha fazla milletvekili çıkaran iller birden fazla seçim bölgesine ayrılacak.

Yerelde sahada ittifak modeli

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre de, komisyon üyelerinin masasında ‘yerelde sahada ittifak modeli’nin bulunduğu belirtildi.

Bu modelin ana merkezinde ise ‘her iki partinin de mevcut belediye başkanlıklarını koruması, AKP ve MHP’ye ait olmayan bölgelerde ise ittifak yapılması’ yatıyor. Formülün yasalaşması durumunda CHP ve HDP’ye ait belediyelerin bulunduğu bölgelerde de AK Parti ile MHP, o bölgedeki iki partiden en çok hangi partinin oy potansiyeli varsa, o partinin desteklenmesi gündeme getirilebilecek.

 

Günün Haberleri

More in Güncel