Takip Et

Güncel

Kulis: Soylu herkesle kavgalı

Yeniçağ gazetesi yazarı Ahmet Takan, Süleyman Soylu’nun veda sinyalini ve perde arkasında nelerin yaşandığını yazdı

Takan, Trabzon’da “veda konuşması” yapan Soylu’nun, Berat Albayrak’la daha önce tartıştıklarını ve Erdoğan’ın da Soylu’dan memnun olmadığının daha önce kulislere yazdığını belirtti.

Takan bugünkü yazısında, Soylu’nun bir süre önce Kaya’yı arayıp “Sayın Bakan, Afrin konusunda yaptığınız açıklamalar bizi sıkıntıya sokuyor. Bir daha bu konuda açıklama yapmayın” dediğini Kaya’nın “Neden, buna siz mi karar vereceksiniz” diye yanıt verdiğini, Soylu’nun ise hiddetlenerek “Yaptığınız yerli yersiz açıklamalar bizi zora sokuyor, boşa düşürüyor. Kamuoyunda çelişkilere sebep oluyor. Bu işin sahibi benim. Cumhurbaşkanı açıklama yapar, Başbakan açıklama yapar, ben yaparım. Size ne oluyor? Sizin yetki ve sorumluluk alanınızda değil” diye karşılık verdiğini aktardı.

Takan şöyle devam etti: “Telefonda iki bakan arasındaki kapışma tatsız bir şekilde sona erer. Soylu’nun bu hareketine çok sinirlenen ve içerleyen Kaya, aralarındaki çok özel hukuka güvenerek rahatsızlığını ve de telefon görüşmesini damat Enerji Bakanı Berat Albayrak’a aynen iletir. Damat bey de duruma çok öfkelenir.”

Albayrak Soylu’dan hesap sordu

Albayrak’ın Soylu’yu arayarak, ‘hesap sorar bir tavır içinde’ Soylu’ya o sözleri sorduğunu öne süren Takan, “Bakan Soylu ‘Evet söyledim. Ben bu ülkenin İçişleri Bakanı’yım. Benim sorumluluk saham’ der. Albayrak, ‘Sizin haddinize mi’ diye sert bir karşılık verir. Soylu, kısa bir savunmanın ardından, ‘Benim haddime, peki sizin ne haddinize’ diye karşı çıkış yapınca telefon görüşmesi sert bir kavgayla sona erer. Süleyman Soylu bu görüşmenin ardından sarayın yolunu tutar, olup bitenleri R. Erdoğan’a aktarır. AKP Genel Başkanı R. Erdoğan, pek umursamaz bir tavır içinde ‘İlgilenirim’ deyip Soylu’yu gönderir” diye yazdı.

Yıldırım etliye sütlüye karışmıyor

‘Bekleyen’ Soylu’nun istifa mektubunu ve basına yazılı açıklamasını ‘cebine koyduğunu’ aktaran Takan, bakanın tüm bunların ardından Trabzon’daki konuşmasını yaptığını belirtti.

Yeniçağ yazarı yazısını şöyle bitirdi: “‘Bu olup bitenlere Binali Yıldırım ne diyor’ diye sorarsanız… Aynı soruları bilgi aldığım saray kaynaklarına ben de sordum. Dediler ki ‘Binali Bey şu anda sadece İstanbul Belediye Başkanlığı adaylığını düşünüyor. Kredisinin düşme riskini göze alamaz. Etliye sütlüye karışmıyor.’ Yıldırım’ın da, damat Albayrak ile küs olduğunu hatırlatıp devam edelim; aile içinde meydana gelen dayaklı bir kavganın ardından Emine Erdoğan’ın devreye girip, ‘Biz bir aileyiz. Bu işlere son verin’ uyarısı yaptığı konuşuluyor.”

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler