Takip Et

Dünya

KÜBA’da yeni anayasa yüzde 86 oyla kabul edildi

Küba’da yeni anayasa ile ilgili referandumun sonucu belli oldu. Ulusal Seçim Komisyonu’ndan (CEN) yapılan açıklamada, vatandaşların yüzde 86,8’nın anayasayı onayladığı belirtildi

Küba’da yeni anayasa referandumla kabul edildi. Bunula birlikte 1976 yılında kaldırılan Başbakanlık makamı tekrardan kurulacak.

Ulusal Seçim Komisyonu (CEN) tarafından yapılan açıklamada vatandaşların yüzde 86,8’nın anayasayı onayladığı ve karşıt oyların oranının yüzde 9’da kaldığı belirtildi.

Anayasa referandumu için 7 milyon 800 bin seçmen sandık başına gitti. Seçim Komisyonu referanduma katılım oranını yüzde 84 olarak açıkladı. Küba’da yeni anayasa, vatandaşların katıldığı forumlarda tartışıldıktan sonra geçen yıl aralık ayında parlamentoda onaylanmıştı.

Küba’da yeni anayasa devlet başkanının en fazla 10 yıl görevde kalabilmesini öngörüyor. Bunun yanı sıra 1976 yılında kaldırılan Başbakanlık makamı da yeniden hayata geçiriliyor. Başbakanlık makamının yeniden yürürlüğe konmasıyla, Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel’in gücünün sınırlandırılması bekleniyor.

Komünist Toplum İnşa Çabası Anayasa da Yer Almaya Devam Edecek

Yeni anayasada Komünist Parti’nin ülkedeki “tek meşru güç” olduğu ifadesine dokunulmadı. Komünist toplum inşa edilmesi çabası da anayasada yer almaya devam edecek. Anayasa’da yeni olan nokta ise yabancı yatırımlar ve özel mülkiyet alanındaki düzenlemeler. Yabancı yatırımlar “ekonomik büyüme için önemli bir faktör” olarak nitelendirilirken, özel mülkiyet de anayasada güvence altına alınıyor. Küba’da bir önceki anayasa 1976 yılında kabul edilmişti

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler