Takip Et

Dünya

Kriz ÖSO çetelerini de etkiledi; ” Maaşlarımız değersiz hale geldi”

Türkiye’de yaşanan kur dalgalanmalarından “nasibini”, AKP’nin besleyip büyüttüğü ÖSO’cu çeteler de aldı. ÖSO’cular artık, maaşlarını TL cinsinden almak istemiyor

Türkiye’de yaşanan kur dalgalanmalarından “nasibini”, AKP’nin besleyip büyüttüğü ÖSO’cu çeteler de aldı. ÖSO’cular artık, maaşlarını TL cinsinden almak istemiyor.

Reuters ajansı Azez’den geçtiği haberde, Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin kontrol ettiği Afrin-Cerablus bölgesinde üslenen ÖSO’cu çetelerin Türk lirasındaki hızlı değer kaybından şikayetçi olduğunu öne sürdü.

Reuters’e konuşan Azez’deki döviz bürosu sahibi Muhammed Hadi Hasano (25) ”Lira iki ay öncesine dek Suriye topraklarında güçlüydü ama sonra aşama aşama değer kaybetmeye başladı” dedi. ”800 TL o zaman 100 bin Suriye poundu ediyordu. Şimdi sadece 40 bin pound” diye ekledi.

‘Maaşlar bir hafta zor yetiyor’

Azez’de bulunan ÖSO’cu Hasan Kinno ise Türkiye’den aldığı maaşla ilgili şunları söyledi:

“Türk Lirası Suriye poundu karşısında değer kaybetmeye başladığında maaşlarımız değersiz hale geldi. Savaşçı maaşını alıyor ve pazara gidiyor… Ve maaş bir hafta zor yetiyor. Şu an tanıklık ettiğimiz gerçeklik bu. Durum çok zor ve bir çözümü yok.”

‘TL ile maaş almayalım’

Kinno, maaşlarını TL üzerinden almamaları gerektiği yorumu yapıp, ”Bizim için Suriye poundu almak daha iyi çünkü paramızı Suriye topraklarında harcıyoruz. Ama nihayetinde bizi destekleyenlerin kurallarına uymak zorundayız” diye konuştu.

Bir tıbbi yardım kuruluşundan TL ile maaş alan Muhammed Şeyko maaşının geçmişte ayda 525 dolara tekabül ettiğini belirterek ”Maaşım yaklaşık 100 dolar azaldı. Bu kaybı kim tazmin edecek? Fiyatları yükselten tüccarlar mı? Yoksa bana maaş veren kurum mu?” sorularını yöneltti.

 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler