Takip Et

Bilim

Kozmik radyo dalgası patlamasının kaynağı tespit edildi

Bilim insanları, devasa ve gizemli bir kozmik radyo dalgası patlamasının kaynağını güçlü titreşimlerinin geldiği Samanyolu büyüklüğündeki bir galaksi olduğunu tespit etti. Buna göre patlamanın kaynağı, 3,6 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir galaksi.

Bilim insanları tarafından yapılan araştırma ile kozmik radyo dalgası patlamasının kaynağı kesin olarak belirlendi.

Science adlı bilimsel yayında yer verilen çalışmaya göre bu keşifle birlikte astronomlar, bilinmezliğini koruyan hızlı radyo dalgası patlamalarının sebebini keşfetmeye bir adım daha yaklaştı.

2007’den bugüne sadece 85 kozmik radyo dalgası patlaması saptandı. Bunların çoğu “tek seferlik” patlamalar olmakla birlikte küçük bir kısmı da aynı yerde “tekrarlayan” patlamalardı.

İki yıl önce astronomlar tekrarlayıcılardan birine ev sahipliği yapan galaksiyi bulmuştu. Ancak ilk kez “tek seferlik” bir titreşimin kesin konumu tespit edildi. Hızlı radyo dalgası patlamaları bir milisaniyeden kısa sürüyor ve bu onların kaynağını tam olarak belirlemeyi inanılmaz derecede zorlaştırıyor.

Ekibin üyelerinden ve Melbourne’daki Swinburne TeknolojiÜniversitesi’nden Dr. Adam Delle, “Patlamayı ve bulunduğu galaksinin konumunu tespit ettiğimizde ne patlama ne de ev sahibi galaksi ‘tekrarlayıcılara’ benzemiyordu. İzler görece daha az yıldızdan oluşan devasa bir galaksiden geliyordu” dedi.

Delle sözlerine şöyle devam etti:

Bu durum ya hızlı radyo dalgası patlamalarının çeşitli çevrelerde üretilebildiğini gösteriyor ya da ASKAP’ın şimdiye kadar saptadığı tek seferlik patlamalar, tekrarlayıcılardan farklı bir mekanizma üretiyor.

ASKAP bir dizi çoklu çanak antenden oluşuyor ve patlamalar her antene ulaşmak için farklı bir mesafe kat ediyor. Bu da izlerin her antene çok küçük zaman farklarıyla varması anlamına geliyor.

FRB 180924 adlı patlama ev sahibi galaksiden (DES J214425.25-405400.81) teleskoba ulaştıktan sonra ASKAP’ın verileri kaydetmesi için bir saniyeden daha az süresi vardı.

Deller konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

Bu minik zaman farklılıklarını -saniyenin milyarda birinin sadece küçük bir kısmı- kullanarak patlamanın gerçekleştiği galaksiyi ve hatta kesin patlama noktasını tespit ettik. Burası galaksinin banliyölerinde, merkezden 13 bin ışık yılı uzaklıktaydı.

Ev sahibi galaksi hakkında daha fazla bilgi elde etmek isteyen ekip, galaksiyi Avrupa Güney Gözlemevi’ne bağlı Şili’deki Very Large Telescope’u (Çok Büyük Teleskop) kullanarak fotoğrafladı. Ayrıca Hawaii’deki W. M. Keck Gözlemevi’yle Şili’deki Gemini Gözlemevi’nin güney teleskobunu kullanarak galaksinin uzaklığını da tespit etti.

Böylece gökbilimciler, galaksiyi dünyanın en büyük üç optik teleskobunu ilk kez aynı anda kullanarak incelemiş oldu.

Günün Haberleri

Bilim konulu diğer haberler