Takip Et

Emek

Kötü çalışma koşullarını resmettikleri için, işçiler işten atıldı!

Bursa Harmancık’ta doğal gaz boru hattında çalışan işçilerin, İnşaat-İş Sendikası’na gönderdikleri bir fotoğraf nedeniyle işlerine son verildi.

Bursa Harmancık’ta doğal gaz boru hattında çalışan işçilerin, İnşaat-İş Sendikası’na gönderdikleri bir fotoğraf nedeniyle işlerine son verildi. Yüklenici firma TANAP’a bağlı ELMAK isimli taşeron firma bünyesinde çalışan işçiler 27 Aralık’ta suyun içinde çalıştıklarını belgeleyen fotoğraflar göndermişlerdi.Sendikanın açıklamasına göre işçilerin fotoğrafla beraber gönderdikleri notta “Mecbur tutuyorlar. Biz direniyoruz. Hava don” diyorlardı.

‘Mecbur tutuyorlar. Biz direniyoruz. Hava don’

İnşaat-İş Sendikası’nın yaptığı açıklama şu şekilde:

Bursa Harmancık’ta doğalgaz boru hattında elektrik tesisatı döşeyen üyelerimiz 27 Aralık tarihinde eksi 1 derecelik havada dizlerine kadar suyun içinde iş yaptıklarını belgeleyen fotoğraflar göndererek hangi koşullarda çalışmaya zorlandıklarını teşhir etmişlerdi.

Yüklenicifirma TANAP’a bağlı ELMAK isimli taşeron firma bünyesinde çalışan üyelerimiz bu koşulları fotoğraflarla teşhir ettikleri için “iş bitimi nedeniyle” denilerek, yasadışı bir şekilde işten çıkarıldılar.

Üyelerimizin fotoğrafları gönderdikleri gün hava sıcaklığı eksi 1 dereceydi. Dizlerine kadar su içinde çalıştırılan arkadaşlarımız çalışırken resmen donduklarını ifade ederek, “Mecbur tutuyorlar. Biz direniyoruz. Hava don” demişlerdi.

‘O sömürü çarkına çomak sokmayı sürdüreceğiz!’

İnşaat patronlarının bu tutumunun esas nedeninin “işin bitmesi” değil, sendikal örgütlenme düşmanlığı olduğunu biliyoruz.

Bu sendika düşmanlığına karşı inşaat patronlarına diyoruz ki, ne yaparsanız yapın o şantiyelere sendikamızın girmesini engelleyemeyeceksiniz! İşçi kıyımlarına, ücret gasplarına, kanımıza sudan ucuz muamele yapılmasına karşı bugüne kadar yürüttüğümüz mücadelemizi büyüterek yolumuza devam edecek, o sömürü çarkına çomak sokmayı sürdüreceğiz!

 

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler