Takip Et

İçerden

Korsakoff hastası Özelmalı 23 gündür açlık grevinde

Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Hapishanesi’nde toplamında 30 yılı aşkındır süredir tutuklu ve Wernicke Korsakoff hastası Kemal Özelmalı, “Cezaevinde kalamaz” raporu olmasına rağmen serbest bırakılmıyor. Koğuş arkadaşları, Özelmalı’nın tahliye talebiyle 23 gündür açlık grevi eyleminde olduğunu iletti. 

Tahliye edilme talebiyle 23 gündür açlık grevinde olan Wernicke Korsakoff hastası tutuklu Kemal Özelmalı’nın durumu gün geçtikçe ağırlaşıyor. Eski Mahpuslarla Dayanışma Girişimi Üyesi Bekir Sıtkı Keçeci, “Bir korsakofflunun cezaevinde kalması cinayettir” dedi.

MA’nın haberine göre; Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Hapishanesi’nde toplamında 30 yılı aşkındır süredir tutuklu ve Wernicke Korsakoff hastası Kemal Özelmalı, “Cezaevinde kalamaz” raporu olmasına rağmen serbest bırakılmıyor. Koğuş arkadaşları, Özelmalı’nın tahliye talebiyle 23 gündür açlık grevi eyleminde olduğunu iletti.

Aynı zamanda bağırsak, böbrek sancısı, prostat, idrar tutamama, görme ve duymada azalma, denge bozukluğu, kol ve bacaklarda uyuşma rahatsızlıklarını yaşayan Özelmalı’nın Adli Tıp Kurumu’na sevki için Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvuruda sonuç alınamadığı ifade etti. 1990’lı yıllarda Ankara Ulucanlar Merkez Cezaevi’nde Özelmalı ile birlikte tutuklu bulunan, aynı zamanda Wernicke Korsakoff hastası olan Wernicke Korsakofflular ve Eski Mahpuslarla Dayanışma Girişimi Üyesi Bekir Sıtkı Keçeci, Özelmalı’nın biran önce tahliye edilmesi gerektiğini dile getirdi.

‘Ciddi hastalıklarla boğuşuyordu’

90’lı yıllarda kendilerinde oluşan hastalıkların tamamının cezaevlerinde olan işkence ve kötü muameleden kaynaklandığını anlatan Keçeci, arkadaşı Özelmalı’nın da o dönemde kısmi hastalıklarla boğuştuğunu belirtti. Bugün Özelmalı’nın cezaevinde açlık grevinde olduğunu medyadan öğrendiğini aktaran Keçeci, Özelmalı’yı en son 2002’de ziyaret ettiğini ve o dönemde de ciddi sağlık sorunlarının olduğunu söyledi. Özelmalı’da unutkanlık olduğunu ve kendisine bakamayacak durumda olduğunu dile getiren Keçeci, “Şimdi cezaevi koşullarında kendi yaşamını idame ettirmesi olası bir durum değildir. Tabi mutlaka cezaevinde bulunan arkadaşları kendisi ile ilgileniyordur fakat cezaevinde tek başına bir yerlere gitmesi ya da gönderilmesi durumda kendisine bakamaz” diye konuştu.

‘Rapor verilmeli’

Özelmalı’nın hapishanede kalmasının sakıncalarına dikkat çeken Keçevi, şöyle devam etti: “Biz korsakoffluların vücudu iflas etmiş durumda. Kemal’in böbreklerinde de ciddi sorunlar olduğunu biliyorum. Yine karaciğerinde ve kalbinde mutlaka sorun vardır. Bundan dolayı Kemal Özelmalı’nın adli tıpa götürülüp TIP etiğine uygun bir şekilde rapor verilmesi ve cezaevinden çıkması gerekir.”

‘Tahliye edilsin’

Kamuoyuna da çağrıda bulunan Keçeci, sözlerini şöyle tamamladı: “Bir korsakofflunun cezaevinde kalması aslında bir cinayettir. Bakın ben bir korsakofflu olarak dışarıda yaşam sürmeme rağmen 8 ameliyat geçirdim. Ben ayakta durabiliyorum şuanda sadece beynimde yakın bellek kayıp sorunu var. Ama Kemal Özelamalı’nın hem yakın bellek hem de geriye dönük bellek sorunu var. Kemal şuanda ne yiyip içtiğini bilmediği bir durumda. Kemal sodyum değerinden dolayı her an yaşamını yitirebilir. Bunun dolayı Kemal’in hemen serbest bırakılması gerekir.”

Durumu Kötü

Özelmalı’nın durumuna ilişkin ajansımıza mektupla ulaşan tutuklu Harun Kaya da, Özelmalı’nın durumuna ilişkin defalarca ilgili kurumlara yazı yazdıklarını ancak bir sonuç alamadıklarını belirtti. Kaya, şunları yazdı: “İlgili tüm kurum ve makamlara birçok defa yazdık ve yazmaya da devam edeceğiz. Şuana kadar hiçbir yazımıza cevap almış değiliz. Bunun tek sebebi de siyasi tutsaklar oluşumuzdur. Özelmalı 23 gündür açlık grevi eyleminde. Arkadaşımızın durumu her geçen gün kötüleşmektedir. Şuanda yürüyememekte ve konuşmakta zorluk çekiyor. Durumu daha fazla kötüleşmemesi için biran önce tahliye edilmesini talep ediyoruz.”

 

Günün Haberleri

İçerden konulu diğer haberler