Takip Et

Dünya

Koronavirüse karşı ilk antikor tedavisi insan deneyi aşamasına geçti

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli ecza firması Eli Lilly, yeni tip koronavirüs enfeksiyonuna karşı dünya çapında geliştirilen ilk antikor tedavisinin erken evre deneylerine başladığını açıkladı.

ABD’li ecza firması Eli Lilly, koronavirüsü enfeksiyonuna karşı dünyada geliştirilen ilk antikor tedavisinin erken evre deneylerine başladığını açıkladı.

Dünya genelinde koronavirüse karşı aşı, antiviral ilaç ve alternatif tedavi yöntemleri geliştiren birkaç ilaç firmasının arasında yer alan Eli Lily firması yaptığı erken evre çalışmada korona enfeksiyonu nedeniyle hastaneye yatırılan hastaların tedaviyi ne ölçüde kaldırabildiğini ve tedavinin güvenli olup olmadığını değerlendireceklerini kaydetti.

İlk sonuçlar Haziran ayı sonu

Firma tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarının Haziran ayı sonunda alınması bekleniyor.

LY-CoV555 adı verilen deneysel tedavi yöntemi, Eli Lilly’nin Mart ayında, merkezi Kanada’nın Vancouver kentinde bulunan AbCellera Biologics’le kurduğu ortaklıkla geliştirildi.

Virüsün protein yapısın hedef alıyor

Eli Lilly’nin geliştirdiği tedavi, yeni tip koronavirüsünün taça da benzetilen çıkıntı şeklindeki protein yapısını doğrudan hedef alıyor.

Tedavi bu proteinin insan hücrelerine kenetlenmesini engelleyecek şekilde tasarlandı. 

Firma, antikor tedavisinin, ABD’de Corona enfeksiyonu geçirip iyileşen ilk hastalardan birinin kanından alınan numunede antikorun tespit edilmesinden sonra geliştirildiğini kaydetti.

Sonraki aşamalar ne? 

Eli Lilly, ilacın güvenli olduğunun belirlenmesi durumunda denemelerin bir sonraki evresine geçmeyi planlıyor. Bu evrede tedavi yöntemi, hastaneye yatırılmayan koronavirüs hastaları üzerinde test edilecek.

Rakip ilaç firması Regeneron Pharmacuticals Inc. ise kendi geliştirdiği antikor kokteylinin klinik deneylerine bu ay içinde başlamayı planladığını açıkladı. Firmanın hedefi, Ağustos ayı sonuna kadar yüz binlerce doz üretmek.  (Bianet)

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler