Takip Et

Dünya

Koronavirüs yayılıyor: İtalya’da 7 kişi hayatını kaybetti

İtalya’da, yeni tip koronavirüsü salgınından kaynaklı hayatını kaybedenlerin sayısı 7’ye yükselirken, virüsten etkilenenlerin sayısı 220’ye yükseldi. Ülkede salgının yayılmasını önlemek için önlemler arttırıldı

Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde 12 Aralık 2019’da ortaya çıkan, Covid-19 olarak adlandırılan yeni tür koronavirüsünün “kontrolden çıkmasından” endişe duyuluyor.

Vakaların çoğu Çin’de olmakla birlikte, Güney Kore, İtalya ve İran gibi ülkeler virüsü kontrol altına almakta güçlük çekiyor. Virüsün Avrupa’da en çok görüldüğü ülke olan İtalya’da, salgın nedeniyle ölenlerin sayısı 7’ye çıktı. Yeni tip koronavirüsünün bulaştığı kişilerin sayısı ise 220’yi geçti.

Euronews’in haberine göre ülkede virüsün en fazla görüldüğü Lombardia ve Veneto bölgelerinde, yaklaşık 50 bin kişinin yaşadığı 11 kasabaya giriş-çıkış yasağı getirildi. Bölgedeki birçok kentte eğitim ve öğretime bir haftalığına ara verilirken, Milano’nun Duomo Katedrali başta olmak üzere pek çok kilisenin de ziyarete kapatıldığı bildirildi. Bölgede müze ve sinemalar da geçici bir süre için kapatıldı.

Venedik Karnavalı iptal edildi

Ayrıca Veneto Valisi Luca Zaia, Venedik Karnavalı kutlamalarının iptal edildiğini duyurdu.

On binlerce turisti şehre çeken Venedik Karnavalı’nın bugüne kadar sürmesi planlanıyordu.

Zaia aynı zamanda Venedik’teki müze, okul, üniversite ve halka açık diğer mekanların da en erken 1 Mart’a kadar kapalı kalacağını söyledi. İtalya’da hafta sonu oynanması beklenen bazı Seri A maçları da yine koronavirüsü nedeniyle iptal edildi.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler