Takip Et

Dünya

Koronavirüs sebebiyle Avrupa’dan ABD’ye seyahatler askıya alındı

ABD Başkanı Trump Avrupa’dan ABD’ye tüm seyahatleri 30 gün askıya aldı. NBA’de maçlar iptal oldu.

Tüm dünyayı saran koronavirüs endişesi nedeniyle ABD Başkanı Donald Trump hastalığın ülkesinde daha fazla yayılmasını önlemek için Avrupa’dan ABD’ye seyahatleri Cuma gecesiden itibaren 30 gün askıya aldıklarını açıkladı.

Oval Ofis’ten Amerikan halkına seslenen Trump, Avrupa Birliği’ni virüsün yayılmasına karşı gerekli önlemleri almada yeterince hızlı davranmamakla suçladı. Trump, Avrupa’dan ABD’ye seyahat edenlerde virüsü bulaştırma riski bulunduğu için Avrupa’dan girişleri askıya aldıklarını ifade etti. Çin’den yapılan seyahatlere de kısıtlamalar getirildiğini hatırlatan Trump, şimdi aynı kısıtlamaları Avrupa ülkelerine de uyguladıklarını kaydetti. ABD Başkanı, bu kısıtlamadan İngiltere’nin muaf olacağını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada seyahat kısıtlamasının ABD’ye seyahatlerinden önceki 14 gün Avrupa’da Schengen bölgesinde bulunan yabancı ülke vatandaşları için geçerli olacak. Kısıtlamaların ABD vatandaşları ve ailelerini etkilemeyeceği belirtildi. Schengen bölgesi Fransa, İtalya, Almanya, Yunanistan, Avusturya, Belçika ve diğer Avrupa ülkeleri olarak tanımlandı. Bu bölgenin Çin dışında en fazla koronavirüs vakası olan alan olduğu belirtildi.

ABD Başkanı Trump kısıtlamaların ticaret ve kargo için de geçerli olacağını belirtti. Ancak ABD Başkanı konuştuktan sonra yapılan resmi açıklamada ise kısıtlamaların sadece bireylerin seyahatine yönelik olduğu belirtildi.

NBD’de maçlar iptal

Trump bu açıklamaları yaparken ABD Ulusal Basketbol Ligi NBD tüm maçlarını süresiz olarak askıya aldığını açıkladı.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler