Takip Et

Dünya

Koronavirüs dünyaya yayılıyor: Yunanistan’da ilk vaka tespit edildi

Avrupa’da yeni koronavirüs vakalarının görüldüğü ülkelere Avusturya, Hırvatistan ve İsviçre’nin ardından Yunanistan da eklendi

Yunanistan Sağlık Bakanlığı temsilcisi Sotiris Tsiodras, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, İtalya’nın kuzey bölgesini ziyaret edip ülkeye dönen 38 yaşındaki bir kadında koronavirüsün teşhis edildiğini duyurdu.

Böylece, koronavirüs ve yol açtığı Covid-19 adlı rahatsızlığın görüldüğü ülke sayısı 40’ı geçti. Vakaların doğrudan İtalya’daki salgınla bağlantılı olduğu ve buradan yayıldığı düşünülüyor.

Avusturya, Hırvatistan, İsviçre, Brezilya ve Cezayir, ülkelerinde görülen vakaların İtalya’ya seyahat eden kişilerden kaynaklandığını açıkladı.

İtalya’da vaka sayısı 374’e yükselirken, can kaybı da 12 oldu. Ama İtalya’nın komşuları, “orantısız bir önlem” olacağı gerekçesiyle sınırları kapatmıyor. Salı günü toplanan Fransa, Almanya, İtalya Sağlık Bakanları ile Avrupa Komisyonu yetkilileri sınırların açık tutulacağını söyledi.

İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza, “Sınırlara saygı duymayan bir virüsten bahsediyoruz” dedi. Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn da komşuların durumu ‘çok, hem de çok ciddiye aldıklarını’ ifade etti.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler