Takip Et

Dünya

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ile ABD arasında yürütülen nükleer müzakereler kesildi

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ile Amerika Birleşik Devletleri arasında devam eden nükleer müzakerelerin kesildiği belirtildi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) heyetleri arasında yapılan nükleer müzakerelerin kesildiği belirtildi.

Söz konusu müzakereler İsveç’in başkenti Stockholm’de yürütülüyordu. Kore’nin nükleer silah deneme faaliyetlerinin önlenmesini amaçlayan müzakerelerin beklentileri karşılamadığı için kesildiği ileri sürüldü.

Müzakerelerle ilgili açıklama yapan Kuzey Kore Baş Müzakerecisi Kim Myong Gil, “Müzakereler beklentilerimizi karşılamadı ve kesildi.” ifadesini kullandı.

‘ABD’nin Tavrı Rahatsızlık Verici’

ABD’nin müzakere masasına yeni bir şey getirmeyerek adeta eli boş geldiğini öne süren Kim, bu durumun rahatsızlık verici olduğunu söyledi.

Ayrıca Kim, ABD tarafının esneklik göstermediğini, daha önceki tutum ve görüşlerinde ısrar ettiğini kaydederek, “Bizi hayal kırıklığına uğrattılar ve müzakere masasına hiçbir şey getirmeyerek hevesimizi söndürdüler.” yorumunda bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Kim’in 8 buçuk saat süren görüşmelerle ilgili yorumları, müzakerelerin içeriğini ya da ruhunu yansıtmıyor” denildi. 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, “ABD, yaratıcı fikirleri getirdi ve Kuzey Koreli mevkidaşları ile iyi görüşmeler gerçekleştirdi.” dedi. 

ABD heyetinin müzakereleri ilerletmenin yolunu açacak girişimleri yakından incelediğine işaret eden Sözcü Ortagus, “ABD ve Kuzey Kore, adadaki 70 yıllık savaş ve düşman mirasının üzerinden sadece bir cumartesi günüyle gelemez. Bunlar ciddi konular ve her iki ülkenin de güçlü taahhüdünü istiyor. ABD tarafı bu taahhüdü veriyor.” açıklamasında bulundu. 

Kuzey Kore, ülkeye yönelik yaptırımların kaldırılmasını, ABD ise Kuzey Kore’nin nükleer silah deneme ve üretme çabalarını sonlandırmasını istiyor.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler