Connect with us

Makale

‘Konyaaltı ve Lara sahillerine dokunma’

Antalya Sahillerini Koruma Güç Birliği, Konyyaaltı plajları, Boğaçay ve Lara sahillerine yapılmak istenen “çılgın projelerden” vazgeçilmesini istedi

Antalya’da çevre savunucuları Konyyaaltı plajları, Boğaçay ve Lara sahillerine yapılmak istenen “çılgın projelere” tepki gösterdi.

Antalya Sahillerini Koruma Güç Birliği, basın açıklaması yaparak Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in “çılgın projelerini” protesto etti.

Konyaaltı sahilini bariyer perdelerle kapatarak, ormanlık alanda ağaçları kesen ve adeta sahili beton yığını haline getirecek olan Konyaaltı sahili “yenileme, güzelleştirme” projelerine başlanmasına karşı çıkan Antalya Sahillerini Koruma Güç Birliği adına açıklamayı Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Keleş yaptı.

Keleş açıklamasında, “Konyaaltı sahili yat limanı Boğaçayın batı tarafında büyük limana bitişik ve doğusunda Konyaaltı sahilinin 1.200 metrelik kısmını tamamen yok edecek bir projedir. Yat limanının yapılmasıyla büyük limanın etkisinde ek olarak oluşan Konyaaltı sahilindeki kayıp daha da hızlı olarak gerçekleşecektir. Yani 1.200 metrelik kaybın dışında kalan sahilde daha hızlı erozyon yaşanacaktır’’ dedi. Keleş bu proje ile Antalya nın su kaynakları dahil zararlarını anlatarak, Menderes Türel’e derhal bu projelerden vazgeçilmesini ve Konyaaltı sahillerinin bugüne kadar olduğu haliyle bırakılması çağrısını yaptı.

 

Günün Haberleri

More in Makale