Connect with us

Güncel

Kobanê’de bir MİT ajanı yakalandı

Kobane’de Türk istihbaratına SMO üzerinden bilgi aktardığını itiraf eden bir MİT ajanı yakalandı

Kobanê’de güvenlik güçleri tarafından düzenlenen operasyonla yakalanan MİT ajanı Muhammed Hacı Osman, itiraflarında birçok kez Türkiye, Başurê Kürdistan, Bab ve Cerablus’a gidip geldiğini ve son 6 yıldır Kobanê’de yaşadığını söyledi.

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) Kobane’deki faaliyetlerinin ‘Suriye Milli Ordusu (SMO)’ çeteleri üzerinden nasıl örgütlendiğini anlatan MİT ajanı Türk istihbaratının faaliyetlerine ilişkin önemli itiraflarda bulunduğu ifade edildi.

MİT, “SMO elemanları aracılığı ile örgütleniyor”

MİT ile nasıl irtibata geçtiğini anlatan ve pişman olduğunu söyleyen Osman’ın ifadesinde şu bilgiler yer aldı: “Eskiden DAİŞ’li olan ve şimdi SMO bünyesinde bulunan Sultan Murat çetelerin başlarında yer alan, Vusam Cemal Abdurrahman aracılığıyla MİT ile bağlantıya geçtim. MİT, Kuzey ve Doğu Suriye’de, SMO elemanları aracılığı ile örgütleniyor. Bende bunlardan biriyim. Edindiğim bilgileri Vusam Cemal Abdurrahman aracılığı ile MİT’e aktardım.”

MİT tarafından ajanlaştırılan Osman, ajanlık yapması karşılığında kendisine nelerin vaat edildiğine ilişkin ise, “Vusam Cemal Abdurrahman yakın zamanda Kobanê’yi işgal edeceklerini söylemişti. İstedikleri bilgileri vermem karşılığında ve Kobanê işgal edildikten sonra bana ve aileme üst düzeyde bir koruma ve mevki sözü verdiler. Bunun için onlarla çalışmayı kabul ettim” dedi.

Tutuklanmadan önce suikast hazırlığında olduğunu belirten Osman, MİT’e hangi bilgileri gönderdiğini de şöyle anlatıyor: “Kobanê de birçok askeri noktanın yanı sıra Özerk Yönetim’e bağlı kurumlar ve hastanelerin koordinatlarını, görüntülerini SMO elemanları üzerinden MİT’e ulaştırdım. Ayrıca, İç Güvenlik Güçleri hakkında edindiğim bilgileri de aktardım.” (ANHA)

Günün Haberleri

More in Güncel