Takip Et

Güncel

Kızıltepe Belediyesi’ne kayyum atandı

HDP’li Kızıltepe Belediyesi’ne kayyum atanırken, polisin arama yaptığı belediye binasına eşbaşkanlar ve personeller alınmıyor

İçişleri Bakanlığı, Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Mardin’in Kızıltepe Belediyesi Eşbaşkanı Nilüfer Elik Yılmaz’ı görevden aldı. Yılmaz’ın yerine İlçe Kaymakamı Hüseyin Çam kayyum olarak atandı.

Duruma tepki gösteren eşbaşkan Yılmaz, dün gece saatlerinden itibaren abluka altına alınan belediye binası önüne geldi. Belediye binasına girmek isteyen Yılmaz, burada polis engeliyle karşılaştı. Eşbaşkan Yılmaz ile polisler arasında bunun üzerine tartışma yaşandı. Eşbaşkan Yılmaz, görevden alındığına dair tebligatı istedi. Polisler,  “Hukuksuzluk varsa bunu çözersiniz, ondan sonra girersiniz. Zamanı gelince göreceksiniz” diye cevap verdi. 

Eşbaşkanın mazbatası verilmemişti

31 Mart yerel seçimlerinde HDP’nin yüzde 70.45 oyla kazandığı Kızıltepe Belediyesi’ne Eşbaşkan olarak Nilüfer Elik Yılmaz ile Salih Kuday seçilmişti. HDP’li eşbaşkanları kentte ön seçim ile belirlenmişti. Seçimlerden sonra eşbaşkanlardan Salih Kuday’a, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevinden alındığı gerekçesi mazbatası verilmemişti.

Kayyumun duvarına ilk balyozu indirmişti

Eşbaşkan Yılmaz, seçimden hemen sonra kayyum tarafından belediye etrafına örülen yüksek duvara ilk balyozu indirmişti.

Eşbaşkan Yılmaz’ın belediye binası önündeki bekleyişi sürüyor.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler