Takip Et

Güncel

Kırıkkale F Tipi Hapishanesi’nde jandarma, köpeklerle hücreleri bastı!

Kırıkkale F Tipi Kapalı Hapishanesi’nde jandarma ekipleri, köpekler eşliğinde hücreleri basarak tutsakların ailelerinin fotoğraflarına ve mektuplarına el koydu

Daha önce hak ihlali, işkence ve hücre baskınlarıyla gündeme gelen Kırıkkale F Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutsaklara yönelik baskı ve şiddet sürüyor. Bir yılı aşkın süredir Kırıkkale F Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu bulunan Mehmet Özdemir’in eşi Betül Özdemir, eşinin bulunduğu hücrenin jandarmalar tarafından köpek eşliğinde basıldığını aktardı.

Haftalık telefon görüşmesinde, eşinin hücrelerinin basıldığını söylediğini aktaran Özdemir; baskının ayrıntılarını gazetemize anlattı. Eşi ve beraberinde kalan 2 tutsağın ani bir hücre baskınıyla hücrenin havalandırmasına kilitlendiğini aktaran Özdemir, aramanın hücre camlarının kapatılarak yapıldığını ifade etti.

Köpek eşliğindeki jandarma ekipleri tarafından yapılan hücre baskınında tutsakların ailelerinden gelen fotoğrafları ve mektuplarına el konulurken içeride bulunan ekmek, çay ve benzeri yiyecek maddeleri de yerlere dökülerek hücre darmadağın edildi.

Gazetemize konuşan Özdemir, “Bu hücre baskını, kitap ve yayın yasağını protesto etmek için yaptıklarına bir misilleme olarak yapılmış olabilir. Yaşanan olaydan sonra hapishane müdürüyle görüşmek istemişler ancak ‘Madem şikayetçisiniz, dilekçe verin’ yanıtıyla karşılaşmışlar” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu? 

Kırıkkale F Tipi Kapalı Hapishanesi, tutsaklara yönelik işkence, hücre baskını ve hak ihlalleriyle anılıyor. Daha önce de Silivri 9 No’lu Kapalı Hapishanesi’nden Kırıkkale’ye sürgün edilen 10’u aşkın tutsağa “hoşgeldin” dayağı atılmış; buna direndikleri için soruşturma açılmış ve iletişim-görüş yasakları getirilmişti.

Öte yandan yine sık sık yapılan hücre baskınlarında tutsakların televizyon sehpalarından çatal-bıçaklarına kadar toplatılmış; hücre baskınına tepki gösteren tutsaklara yine soruşturma başlatılarak disiplin cezaları verilmişti.

Kaynak: Yolculuk

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler