Takip Et

İçerden

Kırıkkale F Tipi Hapishanesi’nde devrimci tutsaklara hak ihlalleri sürüyor

Kırıkkale Hacılar F tipi Hapishanesi’nde bulunan devrimci tutsak Zeynel Karabulut gazetemize gönderdiği mektubunda hapishanede yaşanan hak gasplarını anlatı. Karabulut yolladığı mektubunda, tek kişilik ring aracı dayatmasının yapıldığı, muayene ve sevk işlemlerinin yerine getirilmediğini, kitap, kişisel eşya ve kırtasiye malzemelerinin hapishane yönetimince verilmediğini, bu dayatmalara karşı çıkıldığı için hücre cezası ve disiplin cezalarının uygulandığı, hastaneye sevk ve muayene işlemlerinin yapılmadığını belirti.

Kırıkkale Hacılar F tipi Hapishanesi’nde bulunan Maoist Komünist Parti(MKP) dava tutsağı Zeynel Karabulut gazetemize yolladığı mektubunda hapishanede ki devrimci tutsaklara dayatılan çeşitli hak gasplarını anlattı.

Karabulut mektubunda hapishanede kantinden parasını ödemelerine rağmen metal kaşık, çatal, cımbız, makas gibi eşyaların koğuşlara yapılan baskınlarda alınıp geri verilmediğini ve kırılmaya çalışıldığını söyledi. Oysa alınan eşyaların geri iade edilmesi noktasında Kırıkkale 1. Ağır ceza Mahkemesinin değişik iş No: 2019/626, 13.06.2019 tarihli emsal kararları mevcut olduğu bilgisini paylaştı.

Karabulut mektubun devamında tutsakların adına gönderilen kırtasiye malzemelerinin bu konuya dair emsal karar olmasına rağmen kendisine ve aynı hapishanede bulunana Sinan Akbayır’a verilmediğini söylemekte. Karabulut kendisine ailesi tarafından gönderilen nevresim takımının 9 aydır verilmediğini de mektubunda yer vermiştir. Karabulut, yemeklerin ise hijyen koşullarından uzak şekilde yapıldığı, çeşit ve miktarlarının az olduğu bilgisini vurgulamıştır.  

Karabulut’un mektubunda devrimci tutsakların karşılaştıkları hak gaspları ise şöyle;

  • Hapishanede tutsak olan Selçuk Çelik isimli devrimci tutsağa, hastaneye sevki sırasında ring aracında taciz ve baskı amaçlı takılan kamerayı kapattığı için 29.07.2019 tarih ve 2019/306 Nolu kararla “ 1 günlük hücreye koyma cezası” verilmiştir. Yine Çelik’e hastane sevki esnasında diğer tutsaklarla birlikte götürülmeye çalışılırken insan sağlığı açısından risk oluşturan tekli ring aracında götürülmek istenmiş, Çelik bu dayatmayı kabul etmediği için sevk işlemi gerçekleşmemiş ve muayene hakkı gasp edilmiştir. Selçuk Çelik’e koli ile gelen “ yaralı yürekler “ isimli kitap “kitap sınırlaması” var denilerek verilmemiştir.
  • Hapishanede tutsak olan Sinan Akbayır 19.08. 2019 tarihinde Kırıkkale yüksek ihtisas hastanesine sevki tekli ring aracında yapılmasını ret ettiği için sevki engellenmiş ve muayene hakkı gasp edilmiştir.
  • Hasan akman isimli tutsağın Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi Dahiliye bölümünde doktorun etik olmayan kelepçe ile muayene etme dayatmasını kabul etmediği için muayene olmadan hapishaneye geri gönderilmiştir. Hasan Akman Tip 1 diyabet hastası olmasına rağmen ve sürekli kontrol altında tutulması gerekirken 15 Ağustos 2019 günü revire çıkarılmamıştır.
  • Hasan Akman’ın 17 Ağustos 2019 günü telefon görüşmesinde babasının vefat ettiği haberini almış, 18 Ağustos 2019 günü Kırıkkale cumhuriyet başsavcılığına taziye içim dilekçe yazmıştır. Hapishane yönetimi Cumhuriyet Başsavcılığına 2 adet disiplin cezası olduğu ve örgütten ayrılmadığı yönünde beyan ettiği için savcılık “güvenlik” gerekçesi ile başvuruyu reddetmiştir. Ancak Akman’ın hakkında kesinleşmiş bir disiplin cezası yok ve örgüt üyeliğini kesinleştirecek bir mahkeme kararı bulunmamaktadır.
  • Cihat Özdemir isimli devrimci tutsağa Kırıkkale Fakültesi Hastanesine değişik zamanlarda sevki olmasına rağmen sevkleri gerçekleştirilmemiştir. Özdemir’e Kırıkkale Yüksek İhtisas hastanesinde uzman doktor tarafından verilen ortopedik yatak ve uzun çek pas hastane idaresi tarafından karşılanarak verilmesini içeren 3 adet dilekçe olmasına rağmen henüz karşılanmamıştır. Cihat Özdemir’e başka bir hak gaspı ise götürüldüğü Kırıkkale Tıp Fakültesi Hastanesi Kolonoskopi bölümünde damar yolu açılmış olmasına rağmen doktorun sınavım var diyerek gitmiş Özdemir ise 2.5 saat ring aracında bekletilmiştir.
  • Süleyman yılmaz Bulduruç isimli tutsağın 07.08.2019 tarihinde kendisine koli ile gelen ve 16. 08.2019 tarihinde görüşçüleri tarafından kendisine yatırılan 10 adet kitap “kitap sınırlaması” gerekçesi ile verilmemiştir
  • Murat Karayel isimli tutsağa görüşçüleri tarafından yatırılan 1 adet kitap verilmemiştir.

Günün Haberleri

İçerden konulu diğer haberler