Takip Et

Güncel

Kılıçdaroğlu’ndan kurultay ve yerel seçimlere ilişkin değerlendirme

CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu partide hala devam eden kurultay tartışmaları ve yerel seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu’nun kurultay tartışması ve yerel seçimler dair değerlendirmelerinde öne çıkanlar şöyle;

‘İmza toplama eğilimini doğru bulmuyorum’

Kılıçdaroğlu, muhaliflerin olağanüstü kurultay çağrısından sonuç alamamaları üzerine tüzük kurultayı çağrısı yapmaları hakkında gelen soruya, “Bir söylemle delegelerin iradesine ipotek koymak istemem, gerekirse tüzük kurultayı toplanır. Ancak yerel seçimlere hazırlanırken, imza toplama eğilimi başlatılamasını doğru bulmuyorum” dedi.

” Kurultay toplanma taleplerini büyük bir dikkatle izledim. Olabildiğince hiçbir yorum yapmadım. Tüzüğe göre yeterli imza toplanırsa kurultayı toplayabileceğimi de söyledim zaten. (Toplanan imzalar 569 mu 630 mu?) Farklı rakamların çıkması, genel merkezde hiçbir zaman dillendirilmedi. Genel merkeze ne geldiyse oturuldu, incelendi, gayet net açıklamalar yapıldı. Biz gelen rakamları medyanın da denetimine açtık, arzu eden partililer bakabilirler dedik. Bence o tartışma orada bitti.”

Yerel seçimler

“Yerel seçimlere hazırlanıyoruz. Parti meclisi toplantısında seçim sonuçlarını değerlendireceğiz. Teknik değerlendirmeyi partinin dışından bir akademisyen yapacak. Türkiye’yi il-ilçe-mahalle bağlamında bütün sandıklar itibariyle sonuçlara bakıp değerlendirmiş hocamız. 2-3 saatlik bir değerlendirme yapacak toplantıda. Daha sonra parti meclisinde bir siyasal değerlendirme de olacak. Verileri, rakamları, oy kaymalarını değerlendiren arkadaşımız sorulara da yanıt verecek. Siyasal analize de Fethi hoca bakacak. Türkiye bağlamında bütün seçimlerin oy kaymalarını, partilerin aldığı oyları, ittifakların lehte aleyhte gelişmeleri, mahallelere kadar inen analizler olacak.”

Muharrem İnce ile dialog

“Olabilir tabi. Muharrem İnce başka bir partili değil; Cumhuriyet Halk Partili’dir. Yerel seçimler strateji belgesini hazırlamak için bir çalışma yapılacak. Orada yerel yönetimlerde nasıl bir strateji izleyeceğimizi paylaşacağız. Muharrem Bey de bir partili olarak partinin belediye başkanlarının kazanması için çalışacaktır. Diğerleri nasıl çalışıyorsa Muharrem Bey de çalışacak. Muharrem Bey’in geleceğine yönelik kararı benim tek başıma almam doğru değil. Muharrem Bey’in beklentisi nedir önce onu öğrenmem lazım. Beklentisi nedir ona göre oturup karar veririz. Şu aşamada şunu yaparız dersem iradesine ipotek koymuş oluruz.”

“İstanbul’u kesin alacağız. İstanbul’u arkasında başarı hikâyesi olan birisiyle almamız mümkün. Bu çerçevede örgütle de beraber yapacağımız kamuoyu yoklamaları, diğer çalışmalar, örgütün bu konudaki eğilimi, İstanbul milletvekilleri… Bütün bunları dikkate alarak bir aday belirleyeceğiz. Muharrem Bey İstanbul’u ister mi istemez mi bilmiyorum. Öyle bir düşüncem yok. Başarı öyküsü olan birisi olması gerektiği kanaatindeyim.”

 

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler