Takip Et

Güncel

Kılıçdaroğlu ve Akşener’den ortak açıklama

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı’nda birlikte hareket ettikleri İYİ Parti Başkanı Meral Akşener’i ziyaret etti. Ziyaretin ardından iki lider kameralar karşısına geçti. İstanbul’da oyların yeniden sayıla sürecini eleştiren Kılıçdaroğlu, “Saat 8.54 itibariyle sandıkların yüzde 92.30’u açıldı. 15 bin 720 oy farkıyla yine Ekrem İmamoğlu önde.” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

YSK kanunlara uymak zorunda

Türkiye tarihinin en ciddi sorunlarıyla karşı karşıya. Türkiye’nin bir an önce seçim atmosferinden çıkıp kendi temel sorunlarına odaklanması lazım. Çok ciddi sorunlarımız var Türkiye’nin seçim sürecinden süratle çıkması lazım. 31 Mart’ta yerel seçim yaptık belediye başkanı seçtik muhtarları seçtik. Bugün 8. gündeyiz ama hala yerel seçimlerle tartışmalar devam ediyor. YSK kararlarını hukuk güvenliği içinde almak zorundadır. YSK kanunlara uymak zorundadır. İtirazlar oldu.

YSK sandık güvenliğini bozar bir sürecin içine girmiştir

Oyların yeniden sayılmasına yönelik bizim hiçbir itirazımız olmadı. Delil göstermesi lazım gerekçe göstermesi lazım. Kişi itiraz ettim diyor neye itiraz ediyorsun? YSK sandık güvenliğini seçim güvenliğini bozar bir sürecin içine girmiştir. Hakimin tarafsızlığı önemlidir. İBB adayı, AKP Genel Başkanı, İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı gizli toplantı yapıyorlar. Niçin? YSK’nın yargıçlarından isteğim ıslak imzalı tutanakların tamamını önünüze koyacaksınız. Seçim yapıldı. Yukarıdan aşağıya seçiyorlar Ekrem İmamoğlu aşağıdan yukarıya Ekrem İmamoğlu. 38 ilçede niçin yeniden sayım? Bu olay bir CHP İYİ Parti Saadet olayı değil bir demokrasi olayıdır.

‘Bu millet sandıkta cezasını vererek affetmez’

Meral Akşener ise ”Milli iradeye saygısızlığı bu gazi ve aziz millet affetmez, sandıkta cezasını vererek affetmez” uyarısında bulunarak, şunları söyledi: “Bugün çok vahim bir iş olmaktadır. O da şudur ‘Biz kazanamıyorsak sandığın bir manası yoktur.’ Sayın Erdoğan bugün itibariyle İstanbul’dan çıkan sandık sonuçlarını kabul etmemekle milli iradeye ihanet etmektedir. Bu millet kendi iradesiyle alay edeni, kendisinin iradesini sorgulayanı gördüğü zaman sandıkta sağlam bir tokat atar. Bu millet Kenan Evren’i dinledi gitti sandıkları patlattı sayın Özal’ı seçti. Daha sonra Evren ne yapacak endişesi yaşanan Türkiye ve darbenin başını ziyaret ettiği zaman Özal’a başarılar dilemiş bir Evren’den bahsediyorum. 80 ihtilalini yaşamış bir nesiliz. Kenan Evren’i bir seviye daha ileri taşımış bir Erdoğan ile karşı karşıyayız.  Bizim itirazlarımız reddedildi, AKP’den hangi itiraz varsa kabul edildi. Bu heyecanlı arkadaşlarınıza lütfen gem vurun. Türkiye tersi bir durumla karşılaştığında demokrasi perdesini kapatır. ‘AKP kazanana kadar seçim yenilenmesi’ ancak Afrika ve Güney Amerika diktatörlüklerinde olur. YSK hakimlerine sesleniyorum, çocuklarınızın yüzüne bakabilir halde olun. CHP, İYİ Parti ya da AKP’nin SKM ofisi değilsiniz. Seçim güvenliğini takip eden bir yüksek hukuk kurumusunuz. Anlaşılıyor ki İstanbul’u kazanıncaya kadar seçimler tekrar tekrar olabilecek gibi bir talep aldık. Adalet Bakanı hislerine göre problem var diyor. Türkiye’nin bir an evvel normalleşmesi lazım. Ekonomiye odaklanılması lazım.” 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler