Takip Et

Güncel

Kılıçdaroğlu: Seçim iptalini ihtimal olarak görmüyorum

Habertürk’e konuşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu seçimlerin iptalinin olmayacağını ve aksi durumun ise yürürlükteki yasalara, Anayasa’ya, YSK’nın daha önce verdiği kararlara aykırı olacağını savundu

31 Mart Yerel Seçimleri sonrası geçersiz oyların yeniden sayılmasının tamamlanması üzerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanan Ekrem İmamoğlu’na mazbatası verildi.

Mazbatanın verilmesinden sonra HaberTürk’e konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Kemal Kılıçdaroğlu sürece dair açıklamarda bulundu.

Habertürk’ten Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir’in haberine göre, AK Parti’nin olağanüstü itiraz sürecini işletmesi ve İstanbul seçiminin iptal edilmesi konusunda Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“Hayır böyle bir ihtimali görmüyorum. Böyle bir ihtimali düşünmek hukuku düşünmemek anlamına gelir. Hukukun üstünlüğü varsa iptal söz konusu olamaz. Yürürlükteki yasalara, Anayasa’ya, YSK’nın daha önce verdiği kararlara bakarak bu yorumu yapıyorum. Hukukun öngörülebilir alan olması gerekir. Mahkemelerin kararları var. Buna baktığımız zaman da bu seçimin iptal edilmesinin doğru olmadığını görüyoruz. Sonuçta mazbatayı veren de yargı.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler