Takip Et

Güncel

KESK’ten açıklama: “Tek adam rejimi sarsılmıştır”

KESK Merkez Yürütme Kurulu, İstanbul seçimlerine ilişkin yaptığı açıklamada, “tek adam rejiminin” sarsıldığını belirterek, “23 Haziran seçimlerinin en önemli mesajı korku imparatorluğuna karşı zaferin ancak ve ancak birlikte mücadele ile kazanılacağıdır” diye belirtildi

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Merkez Yürütme Kurulu, İstanbul seçimlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. 31 Mart seçimlerinde İstanbul’da sandığa darbe yapıldığının belirtildiği açıklamada, 23 Haziran seçimlerinde halkın ve emekçilerin sandıkta verdiği cevabın görkemli olduğu belirtildi.

Açıklamada, demokrasi, barış, eşitlik, özgürlük ve laiklik talebinin AKP tabanını da kapsayarak giderek genişlediğine vurgu yapılarak, “AKP’yi sandık darbesi yapmaya götüren en temel olgu İstanbul’u kaybetmesinin tek adam rejiminin büyük bir darbe alacağı, rant aktarımının büyük ölçüde sonra ereceği, yapılan usulsüzlüklerin ortaya saçılacağı, kutuplaştırma ve gerginlik siyaseti üzerinden iktidarda kalmanın, saltanat sürmenin artık o kadar kolay olmayacağı idi. AKP+MHP iktidarını en çok korkutan gelişme ise tek adam rejimine karşı tabanda çok farklı kesimlerin bir araya gelişiyle yükselen itirazdır” denildi.

‘Tek adam rejiminin korktuğu başına gelmiştir’

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “23 Haziran’da Tek Adam Rejiminin korktuğu başına gelmiştir. Bir genel seçim havasında geçen İstanbul yerel seçiminde kazanan umut, kaybeden korku, ötekileştirme, düşmanlaştırma siyaseti olmuştur. Ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı, ötekileştiren dil ve politikalar ters tepmiş, sandıktan bir arada yaşama iradesi baskın şekilde açığa çıkmıştır. 23 Haziran seçimlerinin en önemli mesajı korku imparatorluğuna karşı zaferin ancak ve ancak birlikte mücadele ile kazanılacağıdır. 

Emekçiler sandıkta gereken cevabı verdi

23 Haziran seçimlerinin önemli bir diğer mesajı ise ayrımcı, cinsiyetçi ve baskıcı politikalara ciddi bir tepkinin olduğu, milliyetçi ve ötekileştirici dilin karşılık bulmadığı, hakeza Kürt sorununun çözümünün de bir arada yaşama kararlılığıyla, demokrasi, barış ve diyalog ile sağlanabileceğinin bir kez daha çarpıcı şekilde açığa çıkmasıdır. Güvencesizliğe, taşeron çalıştırmaya, yoksulluk ve açlık sınırında yaşatılmaya, ihraçlara ve baskılara karşı emekçiler de sandıkta gereken cevabı vererek insanca ve onurlu bir yaşamdan yana tercihini bir kez daha güçlü şekilde vurgulamıştır.

Tek adam rejimi sarsılmıştır

23 Haziran’da çok önemli bir irade açığa çıkmıştır. Tek adam rejimi sarsılmıştır, ancak yıkılmamak için her türlü hukuksuzluğa devam etmek isteyecektir. Ekonomik krizin faturasını emekçilere, ezilenlere fatura etmek için neo liberal politikalarını sürdürecektir. Bundan sonra da birlikte mücadeleyi esas alarak umudu büyütmeye, baskılara ve tek adam rejimine karşı durmaya, sendikal hak ve özgürlükleri savunmaya, demokratik, özgür, eşit ve laik bir ülke mücadelesi vermeye devam edeceğiz. Gelecek daha da güzel olacak” ifadeleri kullanıldı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler