Takip Et

Güncel

KESK, DİSK, TTB ve TMMOB’dan açıklama: Derhal görevleri iade edilsin

Kayyumlara karşı ortak açıklama yapan KESK, DİSK, TTB ve TMMOB, kayyum atamalarını “demokrasi cinayeti” olarak tanımlayarak, Van, Diyarbakır ve Mardin belediyesi eşbaşkanlarının derhal görevlerine iade edilmesini istedi

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Tabipler Birliği (TTB) ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine atanan kayyumlara ilişkin ortak yazılı açıklama yaptı.

“Kayyumun olduğu bir ülkede demokrasiden söz edilemez” başlığıyla yayınlanan açıklamada, kayyum uygulaması şiddetle kınandı. Açıklamada, “Bir an önce sivil darbe uygulamasından vazgeçilmesini ve görevden alınan Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Eş Genel Başkanlarının ve Belediye Meclis üyelerinin görevlerine iade edilmesini istiyoruz” denildi. Cumhurbaşkanı ve partisinin kararlarının, halkın iradesinden üstün görüldüğü bir anlayışın “faşizan yönetimlerin anlayışı” olduğu vurgulanan açıklamada, “Hiç kimsenin ülkemizdeki asgari demokrasi işleyişini yok etmeye, halkın demokratik iradesine ipotek koymaya, yurttaşların demokrasiye ve seçimlere olan inancına darbe vurmaya hakkı yoktur” denildi.

Demokrasi cinayeti

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Diyarbakır, Van ve Mardin’de yaşayan milyonlarca insanın oyları ile işbaşına gelen Belediye Başkanlarının, atanmış bir İçişleri Bakanı tarafından görevden alınarak yerlerine, ‘partili cumhurbaşkanlığı sisteminin partili valilerini’ kayyum olarak atamak demokrasi cinayetidir. İçişleri Bakanı’nın ‘Mahkeme kararını bekleyemezdik’ söyleminin asgari demokrasi ilkelerinde dahi karşılığı olmadığı gibi, bu söylem ortada hukuki bir sürecin değil siyasi bir darbenin olduğunun itirafıdır.

‘Görevlerine iade’ çağrısı 

Emek ve meslek örgütleri olarak; baskıcı, dayatmacı, otoriter, halk ve emek karşıtı bu ‘kayyumcu anlayışı’ sadece belediyelerde değil, mücadele ettiğimiz her alanda karşımıza çıktığı için çok iyi tanıyoruz.  Van, Diyarbakır ve Mardin’deki halkın seçim iradesini gasp eden anlayış;  Kocaeli’ndeki işçinin, Ankara’daki kamu emekçisinin emeğini gasp eden anlayışın bizatihi kendisidir. Biliyoruz ki, kayyum politikası ülkede demokrasiden, barıştan, emekten yana olan herkese verilmiş bir gözdağıdır. Geçen dönem atanmış olan belediye kayyumları ‘görevden alma, mobbing, görev değişikliği, imzalanan toplu sözleşmelerin iptal edilmesi, sendikal ayrımcılık’ gibi birçok baskıcı ve keyfi uygulaması ile hafızalardaki yerlerini korumaktadır. Bir kez daha çağrıda bulunuyoruz; halk iradesine vurulan bu darbeden derhal vazgeçilmelidir. Hukuk dışı yollarla, baskı ve zor yöntemleriyle muhalif siyasetçileri etkisizleştirme anlayışı terk edilmelidir. Görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan derhal görevlerine iade edilmelidir.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler