Takip Et

Dünya

Kenya’da ABD askeri üssüne saldırı: 3 ölü

ABD Afrika Komutanlığı, ABD’nin Kenya’daki askeri üssüne yapılan saldırıda 1’i asker 2 Pentagon görevlisi 3 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı

ABD Afrika Komutanlığı, ABD’nin Kenya’daki askeri üssüne yapılan saldırıda 1’i asker 2 Pentagon görevlisi 3 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Kenya’da ABD’ye ait askeri üsse yapılan saldırıda 1’i asker 2’si Pentagon görevlisi 3 kişi hayatını kaybetti.

ABD Afrika Komutanlığı AFRICOM’dan yapılan açıklamada, Doğu Afrika’da El Kaide’nin bir kolu olan El-Şebab’ın  Manda Körfezi’ndeki Kenya Savunma Güçleri Askeri Üssüne düzenlediği saldırıda 1 Amerikan askeri ve 2 Savunma Bakanlığı sözleşmeli personelinin hayatını kaybettiğini, 2 Savunma Bakanlığı çalışanın da yaralandığını doğruladı.

Üsse topçu atışının yanı sıra küçük silahlarla da saldırı düzenlediğinin belirtildiği açıklamada sivil işletmecilere ait 6 uçağın da hasar gördüğü belirtildi.

Geçtiğimiz gün Eş-Şebab örgütü, Kenya’nın Lamu kentinde, ABD askerlerinin de içinde olduğu askeri üsse saldırı gerçekleştirmiş, Kenya güvenlik güçleri 4 saldırganın öldürüldüğünü duyurmuştu.

Görgü tanıkları ise saldırı sırasında yakıt tanklarında yangın çıktığını, üssün üzerinden dumanlar yükseldiğini belirtmişti.

El-Şebab’danyapılan açıklamada ise, militanların saldırıyı üsse gizlice sızıp gerçekleştirdiği, Kenya ve Amerikan birliklerinin ciddi kayıplar verdiğini iddia etmişti.

ABD Afrika Komutanlığı AFRICOM yetkilileri tarafından, akşam saatlerine kadar saldırı hakkıda resmi bir açıklama yapılmamıştı.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler