Takip Et

Güncel

Kemal Kurkut davasında ATK raporu bekleniyor

Diyarbakır’da yarın görülecek Kemal Kurkut davasında, şimdiye kadar hazırlanan raporlar arasındaki çelişkinin giderilmesi için ATK’den talep edilen yeni raporun gönderilmesi bekleniyor

Diyarbakır’da 2017 Newroz kutlamasında üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’un katledilmesine ilişkin polis memuru Yakup Ş.’nin “kasten öldürme”den tutuksuz yargılandığı davanın duruşması yarın Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

Davanın 30 Mayıs’ta görülen 6’ncı celsesinde mahkeme, Ulusal Kriminal Büro’nun (UKB) ilk raporunda polisin doğrudan ateşi ile vurulduğu, mahkemenin eksikliklerin tamamlanması istemiyle hazırladığı ikinci raporundan geri adım atıp yerden seken mermiyle vurulduğu yönündeki raporları arasındaki çelişki ile Adli Tıp Kurumu’nun hazırladığı ilk raporda, Kurkut’un yerden seken mermiyle öldürüldüğü yönündeki raporunun UKB raporu arasındaki çelişkinin giderilmesi istemiyle ATK’den yeni bir rapor hazırlanmasını istemişti.

Rapor bekleniyor

Aradan geçen 4 buçuk aydan sonra yarın görülecek duruşmaya, mahkemenin ATK’den raporlar arasındaki çelişkilerin giderilmesi istemiyle hazırlanmasını istediği raporun mahkemeye ulaştırılması bekleniyor, ancak rapor şu ana kadar mahkemeye ulaştırılamadı. Raporun hazırlanıp hazırlanmadığı konusunda bilgi edinilemezken, hazırlanan raporun, mahkemenin raporlar arasındaki çelişkileri giderilmesi isteminin karşılayıp karşılamayacağı ise belirsizliğini koruyor.(MA)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler