Takip Et

Güncel

KCK ve PKK’den Zeki Şengal’li açıklaması’

PKK ve KCK, TSK’ye bağlı savaş uçaklarının 15 Ağustos’ta Şengal’e yönelik hava saldırısı sonucu hayatını kaybeden Êzîdî Toplumu Koordinasyonu ile KCK Yürütme Konseyi üyesi Zeki Şengali’ye ilişkin açıklamalar yapıldı

PKK ve KCK, TSK’ye bağlı savaş uçaklarının 15 Ağustos’ta Şengal’e yönelik hava saldırısı sonucu hayatını kaybeden Êzîdî Toplumu Koordinasyonu ile KCK Yürütme Konseyi üyesi Zeki Şengali’ye ilişkin ayrı ayrı açıklama yaptı.

KCK: “Suikastten sorumlu Irak, Abd, KDP’dir

Zeki Şengali’ye yönelik suikastta ABD, Irak hükümeti ve KDP’nin rolü olduğunu belirten KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanlığı, “Şengal’den gelen bilgilere göre KDP ya da Irak’a yakın çevrelerin bu suikastta işbirliği yaptıkları iddiası bulunmaktadır. Irak başbakanı Haydar el-İbadi’nin Ankara’da yaptığı görüşmelerden sonra bu saldırının yapılması dikkat çekicidir” dedi.

Fırat Haber Ajansı’nın (ANF) haberine göre, açıklamada ayrıca, Şengal hava sahasının Türk savaş uçaklarına kapatılması istendi.

PKK: “Şengali için uzun görüşmeler ve pazarlıklar yapıldı”

PKK Yürütme Komitesi de Zeki Şengali suikastına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Ankara-Erbil-Bağdat-Washington hattındaki görüşme trafiğine dikkat çekerek, “Zeki Şengalî’nin katledilmesi için bu güçler arasında uzun görüşmeler ve pazarlıklar yapılmış” dedi.

ANF’de yer alan açıklamada şöyle denildi:

Açıkça görülüyor ve anlaşılıyor ki, Irak Başbakanı’nın bir gün önceki Ankara ziyareti de, bir süredir MİT ile KDP ve YNK istihbaratları arasında süren sıkı görüşmeler de, bir ABD generalinin iki hafta önceki Ankara görüşmeleri de bunun içinmiş! Zeki Şengalî’nin katledilmesi için bu güçler arasında uzun görüşmeler ve pazarlıklar yapılmış!

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler