Takip Et

Ekoloji

Kazdağlarında Doğa savunucularına saldıran polis 20 kişiyi gözaltına aldı

Kazdağları direnişinin 1’inci yıl dönümü dolayısı ile ekoloji örgütlerinin Çanakkale’de yapmak istedikleri açıklamaya saldıran polis 20 kişiyi gözaltına aldı

Kazdağları direnişin 1’inci yıl dönümü nedeniyle Ekoloji örgütleri tarafından yapılmak istenen açıklamaya polis saldırarak en az 20 kişiyi gözaltına aldı

Kazdağları’nda Kirazlı ve Balaban köyleri yakınında ve Çanakkale’nin içme suyu barajı Atikhisar’ın yanı başında Alamos Gold’ın taşeronu Doğu Biga Madencilik şirketinin siyanürlü altın madeni faaliyetlerine karşı başlatılan “Su ve Vicdan Nöbetinin birinci yılı için Kazdağları’na gitmek için farklı şehirlerden gelen çevreciler, Çanakkale -Gelibolu girişinde jandarma tarafından durduruldu.

Saat 17.00’den beri otobüslerde bekletilen yaşam savunucularının bölgeye gitmesine izin verilmezken, Çanakkale Golf Çay Bahçesi’nde toplanan diğer yaşam savunucularına ise polis müdahalesi gerçekleşti.  

Pandemi gerekçe gösterilerek yapılmak istenen basın açıklamasına izin verilmeyeceğini belirten polis kitleye saldırdı. Polis saldırısı sonucu en az 20 kişi gözaltına alındı.

Kazdağları’nda geçen yık altın arama gerekçesiyle kesilen 300 bini aşkın ağacın ardından başlatılan doğa nöbetinin 1. yılı için bölgeye gitmek isteyen doğa gönüllüleri Çanakkale’ye sokulmadı. Eceabat’ta tutulan gönüllüler, Jandarma Komutanlığı tarafından herhangi bir gerekçe sunulmadan bekletildi.

Günün Haberleri

Ekoloji konulu diğer haberler