Takip Et

Güncel

Kayyumlara karşı Demokrasi Nöbeti 41’inci gününde

Kayyumlara karşı başlatılan Demokrasi Nöbeti Diyarbakır’da çok sayıda kişinin katılımıyla 41’inci gününde devam etti

İçişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine atanan kayyumlara karşı başlatılan Demokrasi Nöbeti, 41’inci gününde sürüyor. Belediyenin karşısında bulunan Lise Caddesi’nde devam eden nöbete, görevden alınarak yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri, TJA aktivistleri, Barış Anneleri, Demokrasi İçin Birlik (DİB) üyeleri, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyeleri, Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu katıldı. 

Demokrasi Nöbeti’nin gerçekleştiği Lise Caddesi’ne giden yollar polis tarafından barikatlarla kapatılarak, alana çok sayıda TOMA ve akrep tipi zırhlı polis araçları yerleştirildi.

‘Kürdün seçim hakkı sürekli ihlal ediliyor’

Nöbet eyleminde konuşan KKP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, kayyum atamalarına karşı direnişlerin sürdürüleceğini kaydetti. DİB üyesi Erdoğan Aydın da, Kürtlerin seçim haklarının sürekli ihlal edildiğine dikkati çekerek, “Sizler sadece elinizden alınan iradeniz için değil, Türkiye’de demokrasi ve adalet bayrağının dalgalanması için de mücadele ediyorsunuz. En temel demokratik hakkı olan seçme hakkınızı elinizden alarak, aslında ellerinde zorbalıktan başka bir şey kalmadığını gösteriyor” şeklinde konuştu.

‘Sağlık, adalet barış özgürlük ile gelir’

TTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman da sağlıklı bir yaşamın toplumsal barış ve özgürlükle mümkün olacağını belirterek, “Sağlık sadece hastalık halsizlik hali değildir. Sağlık kişinin fiziksel, psikolojik ve sosyal iyilik halidir. Ayrıca, bu sağlık hali barış, demokrasi, adalet olmadan özgürlük olmadan gerçekleşemez” ifadelerini kullandı.

Nöbet, basın açıklamasının ardından 10 dakika oturma eylemiyle sona erdi.(MA)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler