Takip Et

Güncel

Kayyum protestoları 11. gününde

Diyarbakır, Van, Mardin büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasına ilişkin tepkiler sürüyor. Diyarbakır’da kayyum atamalarına karşı başlatılan oturma eylemi, 11’inci gününde

 Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye eşbaşkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasına karşı tepkiler devam ediyor.

Diyarbakır’da milletvekilleri, belediye eşbaşkanları ve yurttaşların, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) önündeki Elazığ Caddesi’ne çıkan Lise Caddesi’nde başlattığı oturma eylemi de 11’inci gününe girdi.  

Oturma eyleminin yapıldığı noktaya açılan yollar polis bariyerleri ile kapatılırken, geçişler zaman zaman Genel Bilgi Taraması (GBT) yapıldıktan sonra sağlanıyor. HDP’li milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş Lise Caddesi’nde düdük ve alkışlarla eylemi başlattı. Bugünkü eylem HDP Diyarbakır İl Örgütü’nün çalışanı olan konuşma engelli Ferzende Maksut’un ses çıkarmasıyla başladı. Eyleme katılanlar da ona eşlik edince ortaya renkli görüntüler çıktı. 11 gündür devam eden oturma eyleminde, serbest kürsü kuruldu. Eyleme katılanlar serbest kürsüde tepkilerini dile getirdi. Bugün ki oturma eylemi ve sonrasında yapılacak basın açıklamasına Uluslararası Kürdistan Gençlik Meclisi, Mali Müşavirler Odası ve Diyarbakır Barış Anneleri Meclisi üyelerinin katılması bekleniyor. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler