Takip Et

Güncel

Kayyum belediyenin makam aracını kendisine tahsis etti

Diyarbakır Yenişehir Belediyesi kayyumu Serdar Kartal, seçimlerden 3 gün önce imzaladığı protokolle, belediyenin makam aracı ve 3 aracını, 10 yıl boyunca bedelsiz olarak Yenişehir Kaymakamlığı’na tahsis etti

Demokratik Bölgeler Partisi(DBP)’nin Yenişehir Belediyesi Eşbaşkanları Selim Kurbanoğlu ve Ülkü Baytaş’ın İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınması ardından 8 Aralık 2016’da belediyeye kayyum atandı. Yenişehir Belediyesi’ne ilk önce Kaymakam Mehmet Özel, daha sonra Serdal Kartal kayyum olarak atanmıştı.

31 Mart’ta gerçekleştirilen seçimlerde ilçede yüzde 62 oy alan HDP’nin Eşbaşkanları Belgin Diken ve İbrahim Çiçek henüz mazbatalarını almazken, kayyumun belediye araçlarını Kaymakamlığa tahsis ettiği ortaya çıktı.

Araçları 10 yıllığına bedelsiz tahsis etti

Yenişehir Kaymakamı Serdar Kartal, Yenişehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Hacı Cebe ile imzaladığı protokolde, Yenişehir Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı’nın 1 Mart tarihli ve 194 sayılı talep yazısı ile Yenişehir Belediyesi’nin 8 Mart tarihli ve 47 sayılı meclis kararına istinaden makam aracıyla birlikte 3 aracı 10 yıllığına bedelsiz tahsis etti. 

Seçimlerden 3 gün önce protokol imzalandı

Kayyum, 21 AE 584 plakalı Volkswagen Passat marka makam aracı ile 21 BK 026, 21 BP 689 ve 21 BP 696 plakalı Toyota Hilux marka pikapları, bedelsiz olarak 10 yıl boyunca kaymakamlığa tahsis etti. Protokolde, Taşınır Mal Yönetmeliği Genel Tebliğinin Devredilemeyecek Maddesi’nin 4/2 fıkrasına (Ancak, idarece ihtiyaç duyulmadığından diğer idarelere bedelsiz devredilmesinde yarar görülenlerin devri, merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerince Bakanlığımızın; mahalli idarelerde meclis kararlarına bağlı olarak, sosyal güvenlik kuruluşlarınca ise ilgili Bakanlığın teklifi üzerin, Bakanlığımızın uygun görüşünün alınması suretiyle yapılacaktır) yer verildi. Ancak protokolde herhangi bir Bakanlık görüşüne yer verilmedi. Belediye araçlarının tahsis edilmesiyle ilgili protokolün, 31 Mart seçimlerinden 3 gün önce 28 Mart’ta imza altına alınması dikkat çekti. 

MA / Özgür Paksoy 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler