Takip Et

Güncel

Kayyum atanarak görevlerinden alınan belediye başkanları AİHM’e gidecek

Görevden alınarak yerlerine kayyum atanan HDP’li 3 belediye başkanı AB üyesi ülkelerin temsilcileriyle yaptıkları görüşmede kayyum kararını AİHM’e taşıyacakları belirtti.

İçişler Bakanlığı kararıyla 19 Ağustos’ta görevden alınan Van, Diyarbakır ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanları, Avrupa Birliği (AB)Türkiye Delegasyonu, AB üyesi ülkeler ile İsviçre ve Norveç Büyükelçilik temsilcileriyle Ankara’da bir araya geldi.

AB Türkiye Delegasyonu ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Selçuk Mızraklı ile HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Nazmi Gür katıldı.

Yaklaşık iki saat süren görüşmede belediye eş başkanlarının, kayyumların, yerel ve bölgesel yansımalarına dair aktarımlarda bulunulduğu öğrenildi. Belediye başkanları kayyumları kabul etmeyeceklerini ve kararı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıyacaklarını belirttiler.

Toplantıda iktidarın görevden alma işleminin geçici olduğuna ilişkin ifadelerinin karşılığının olup olmadığının tartışıldı. AB Delegasyonu, süreci yakından takip ettiklerini ve sürecin takipçisi olmaya devam edeceklerini söylediler.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler