Takip Et

Emek

Kayseri’de Taze Market 400 işçiyi kapı önüne koydu

Kayseri’de bulunan Taze Market yaklaşık 400 civarında işçiyi haklarını vermeden kapı önüne koydu. Yetkililerin kendilerine “Gidin hakkınızı nerede arıyorsanız, orada arayın” dediğini söyleyen işçilerin Taze Market önündeki bekleyişi sürüyor

Kayseri’de 20’nin üzerinde marketi ve 500’ün üzerinde çalışanı olan Makro Market konkordato ilan ederek yaklaşık dört ay önce yola Taze Market olarak devam edeceğini açıkladı. Makro Market olarak çalışan işçilere tüm haklarıyla birlikte Taze Market’e geçirildiği bilgisi verildi. Taze Market ise yaklaşık 400 civarında işçiyi haklarını vermeden kapı önüne koydu. Yetkililerin kendilerine “Gidin hakkınızı nerede arıyorsanız, orada arayın” dediğini söyleyen işçilerin Taze Market önündeki bekleyişi sürüyor.

‘Emeğimizin karşılığı bu muydu?

Evrensel’den Ahmet Akarsu’nun haberine göre, Kıdem ve ihbar tazminatlarını, yıllık izin ve 45 günlük ücret alacaklarının verilmediğini söyleyen işçiler, Taze Market önünde bir açıklama yaptı. İşçileri adına konuşan Fatih Edebalı, “2008 yılından itibaren Kayseri’de faaliyet gösteren Makro Market çalışanlarıyız. Ekim ayında mali krize girdiğini söyleyen şirket, konkordato ilan etmiştir. Çalışanlar olarak emeğimizi esirgemeden, gece gündüz bu krizden kurtulması için çalıştık. Aylık ücretlerimizi aldığımız durumlarda bile iş yerimize sahip çıktık. Sonumuz işten atılma oldu. Emeğimizin karşılığı bu muydu?” dedi.

‘400 işçi mağdur edildi’

Şirketin ismini bir gecede “Taze Market” olarak değiştiğini, bu değişiklikten işçilerin dahi haberinin olmadığını anlatan Edebalı, şöyle devam etti: “Taze Market adı altında Adem Çelik öncülüğünde, Fatma Kızıltan olarak paravan bir şirket kurarak resmi süreci işletmiştir. Hiçbir resmi evrakta adı geçmeyen Adem Çelik, aldığı kararları, kardeşi Necla Çelik ve Bülent Havuçluoğlu üzerinden yönetmiştir. Şirketi devir aldığında biz çalışanlara ‘Tüm haklarınız biz de, muhatabınız biziz’ denmiştir. Bütün haklarımızın verileceğine dair taahhütname verilmiştir. Ancak üç aylık süreçte şirket gün geçtikçe şubelerini kapamış, ürünlerini ve demirbaşlarını kaçırmıştır.” Kayseri Makro Market AŞ’den devrolan Taze Gıda’da yaklaşık 400 kişinin işten çıkarıldığı bilgisini veren Edebalı, “Hiçbir yasal hak verilmemiştir. Bu haklarımızın derhal karşılanmasını istiyoruz” dedi.

Eylem sırasında görüştüğümüz işçiler arasında “İki aydır çalışıyordum maaşımı aldım ve işten ayrıldım. Ama işçi arkadaşlarıma destek olmak için geldim” diyen işçilerin yanı sıra hiçbir hakkı verilmeyenler de var. 10 yıldır Makro’da çalıştığını söyleyen Levent Teke, “Taze Gıda olarak hareket etmeye başlayınca bizim hiçbir geri dönük hakkımız verilmedi. Yıllık iznimizden, kıdem ve ihbar hakkımıza kadar gasp edildi. Yetkililerin sahip çıkması gerekiyor” dedi.

Engelli kontenjanıyla girdiği markette 6 yılında üzerinde çalıştığını söyleyen Burhan Demirkazık, “Maaşlarımızı bir süredir alamıyoruz. Bize kimse şirket kapatılacak demedi. Herkes mağdur edildi. Yeni nişanladım ben. İhtiyaçların çoğunu karşılayamaz haldeyiz. Kirada oturuyorum, kirayı veremedim. Ev sahibi neredeyse evden atacak. Taksitçiler icra başlatacak. Bu iş böyle olur mu? Ben engelli bir vatandaşım. Engelli hakları yeniyor. Nerede bu devlet” diye konuştu.

 

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler