Takip Et

Güncel

Kayıp yakınları: Vali kara tablonun üstünü örtmek istiyor

Diyarbakır ve Batman’da oturma eylemleri yapan kayıp yakınları, Dersim’de kayıp üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun bulunması için derinlikli bir soruşturmanın yapılmadığını belirtti. Kayıp yakınları, valiliğin yasak kararıyla kara tablonun üstünün örtülmek istendiğini söyledi.

Kayıp yakınları ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, her hafta dernek binalarının önünde düzenlenen “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” eylemlerinin 571’incisini gerçekleştirdi. Kayıplara ait fotoğrafların taşındığı eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytun,  kayıpların faillerine cezasızlık politikasının uygulandığını belirterek, hakikatlerle yüzleşmekten korkunun toplumsal uzlaşıyı, barışı engellediğini vurguladı. 

13 yıl boyunca şekli yargılama

Zeytun, gerçek bir hesaplaşma ve adalet sağlanıncaya kadar annelerle birlikte mücadele edeceklerini kaydetti. İstanbul’da 19 Ocak 2007’de genel yayın yönetmeni olduğu Agos Gazetesi’ne giderken öldürülen Hrant Dink’i anan Zeytun, “ Faili belli göz göre göre işlenmiş bir cinayetle, sistemli bir şekilde Hrant Dink aramızdan koparıldı. 13 yıl boyunca asıl failler bulunamadı ve şekli bir mahkemeyle yargılama devam etti. Fiziken aramızda koparılmış olabilir. Ancak onun sürdürdüğü birlikte yaşam mücadelesini sürdüreceğiz” diye konuştu.

‘Yargı birimleri korumada talepkar’

Diyarbakır’da kutlanan 2017 Newroz’una katılırken polislerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Kemal Kurkut’u anımsatan Zeytun, geçen hafta görülen duruşmada kameralar önünde öldürülen Kurkut’un dosyasına müdahale edildiğini gördüklerini ifade etti. Faillerin kolluk görevlileri olduğu olaylarda cezasızlık politikasının işletildiğini dile getiren Zeytun, yargı birimlerinin, kamu görevlilerini korumak adına ne kadar talepkar olduklarını gözler önüne serdiğini kaydetti.

‘Doku için etkin araştırma yapılmıyor’

Dersimde 13 gündür kayıp üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun bulunması için derinlikli bir araştırma ve soruşturmanın yapılmadığının altını çizen Zeytun, Dersim’de son dönemde yaşanan olayların takipçisi olacaklarını dile getirdi.

Siyasi saiklerle cezalandırma

Faillerin kolluk görevlisi olduğu olaylarda yargının cezasızlık politikasını işlettiğini ancak söz konusu insan hakları savunucuları, gazeteciler, siyasetçiler olunca yargılama adı altında cezalandırmalara başvurulduğunu vurgulayan Zeytun, tutuklu yargılanan Kayapınar Belediye Eşbaşkanı Keziban Yılmaz’ın siyasi saiklerle yargılanmasından derhal vazgeçilmesini ve adil bir yargılanmanın yapılmasını istedi.

Ardından İHD Kayıp Komisyonu üyesi Hasan Yalçın, 26 Şubat 1994 yılında Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde infaz edilen Mehmet Zeki Yılmaz’ın hikayesini okudu. 

Yapılan konuşmaların ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı. 

‘Vali üzerini örtmek istiyor’

Batman’daki kayıp yakınları ve insan hakları savunucuları ise İHD Batman Şubesi’nde 477’nci kez bir araya geldi. Kayıpların fotoğrafları ve pankartların açıldığı eylemde konuşan İHD Batman Şube Sekreteri Fahrettin Asutay, 5 Ocak’tan bu yana kendisinden haber alınamayan Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi 2’nci sınıf öğrencisi Gülistan Doku’nun (21) hala bulunamadığını belirterek, Gülistan’ın bulunması ve son haftalarda kentte açığa çıkan cinsel şiddet vakalarına karşı Dersim halkı tepkilerini dile getirmek için alanlara çıktığını söyledi.  Bu kara tablonun üzerini örtmek isteyen Dersim Valiliği’nin, 15 günlük etkinlik ve eylem yasağı koyduğunu hatırlatan Asutay, “Aslı görevi yaşam hakkını korumak olan devlet aklı, aldığı bu kararla evrensel hukuk standartları da yok saymaktadır. Bu anlayışı kabul etmediğimizi ifade ediyor, Gülistan Doku’nun akıbetinin açığa çıkarılması için sorumluları derhal göreve çağırıyoruz” dedi. 

Asutay, 18 Kasım 1996 tarihinde Diyarbakır merkezde beyaz Toros ile gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Hakkı Kaya’nın akıbetini sordu. Asutay, ailenin tüm girişimleri, tanık anlatımlarına rağmen sonuçsuz bırakıldığını söyledi. 

Açıklamanın ardından kayıp yakınları, oturma eylemi yaptı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler