Takip Et

Güncel

Katliam,faili meçhul, zorunlu göç ifadeleri dolayısıyla önerge iade edildi

Meclis Başkanlığı, 1993 yılında 11 köylünün devlet eliyle kaybedilmesine dair açılan Kulp Davası’nın zaman aşımı gerekçesiyle düşürülmesine ilişkin verilen araştırma önergesini, içeriğinde yer alan “faili meçhul” ifadesinin “kaba ve yaralayıcı” olduğu gerekçesiyle iade etti

Meclis Başkanlığı, 1993 yılında 11 köylünün devlet eliyle kaybedilmesine dair açılan Kulp Davası’nın zaman aşımı gerekçesiyle düşürülmesine ilişkin verilen araştırma önergesini, içeriğinde yer alan “faili meçhul” ifadesinin “kaba ve yaralayıcı” olduğu gerekçesiyle iade etti.

Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde, 1993 yılında 11 köylünün zorla kaybedilmesine dair açılan Kulp Davası’nın 19 Eylül’de görülen son duruşmada “zaman aşımı” gerekçesiyle düşürülmesi üzerine Meclis Araştırma Komisyonu kurulması yönünde Meclis Başkanlığı’na sunulan önerge, içeriğinde “faili meçhul cinayet” ifadesi yer alması gerekçesiyle işleme konulmadan iade edildi.

Mezopotamya Ajansı’nın paylaştığı bilgiye göre, Söz konusu önerge, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı Milletvekili Abdullah Koç tarafından Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Koç, olaya dair araştırma komisyonu kurulması talebinde bulunduğu önergede, “Bu ülkede 40 yılı aşkın süredir Kürt sorununun çözümsüzlüğünün sonuçları yargısız infazlar, katliamlar, köy boşaltmalar ve işkence gibi sistematik uygulamalar olmuştur. Kendisine 1982 darbe Anayasası ile meşru bir zemin bulan sıkıyönetimin, 1987 yılında kaldırılmasından hemen sonra Kürtlerin yoğunluklu olarak yaşadığı kentlerde köy boşaltmaları ile büyük kent merkezlerine zorunlu göç başlamış ve faili meçhul cinayetler yaşanmaya başlanmıştır” ifadeleri yer aldı.

Koç’un bu önergesi, gerekçede kısmındaki kimi ifadeler nedeniyle işleme dahi konulmadı. Meclis Başkanı Binali Yıldırım’ın imzasıyla önergenin iade edilmesine, metindeki kimi ifadelerin “kaba ve yaralayıcı” olması gerekçe gösterildi.

Gönderilen iade yazısında, şu ifadeler kullanıldı: “Başkanlığa gelen yazı ve önergelerde kaba ve yaralayıcı sözler varsa, Başkan gereken düzeltmelerin yapılması için o yazı veya önergeyi sahibine verir’ hükü yer almaktadır. İlgi önergenin kısmındaki, ‘katliamı’ ifadesi; gerekçe kısmının ilk cümlesi ile gerekçe kısmındaki ‘zorunlu göç’, ‘faili meçhul cinayetler yaşanmaya başlanmıştır’, ‘gözaltında kaybetmeler, zorla göçertmeler, yargısız infazlar ve sistematik işkence’, ‘katliamı’ şeklindeki ifadeler TBMM İçtüzüğü’nün 67’inci maddesi kapsamında görülmüş olup söz konusu bölümlerin çıkarılması ve İçtüzük hükümlerine uygun hale getirilerek yeniden düzenlenmesi halinde ilgi önerge işleme alınabilecektir.”

 

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler