Takip Et

Güncel

Katledilişinin 4’ncü yılında Taybet Ana anıldı

Silopi’de sokağa çıkma yasağı sırasında katledilen, cansız bedeni 7 gün sokak ortasında bekletilen Taybet İnan katledilmesinin 4’ncü yılında anıldı

Şırnak’ın Silopi ilçesinde 14 Aralık 2015’te ilan edilen sokağa çıkma yasağının devam ettiği 19 Aralık tarihinde katledilen ve cansız bedeni 7 gün boyunca sokakta bekletilen Taybet İnan ve kayını Yusuf İnan ölüm yıl dönümünde anıldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak il ve ilçe örgütlerinin katılımı ile anma gerçekleştirildi. 

‘Asla unutmayacağız’

Yapılan anmada konuşan HDP Şırnak İl Eşbaşkanı Zeki İrmez, “Taybet İnan şahsında yaşamını yitirenleri unutmayacağız. Sonuna kadar onlara sahip çıkacağız. Sokağın ortasında 7 gün Taybet Ana tek kalmadı. İnsanlığın onuru, vicdanı o sokakta kaldı. Bunu asla unutmayacağız” dedi. İlan edilen yasaklarda çocuk, yaşlı kadın demeden çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiğini belirten İrmez, “Herkes terörist görülüyordu. 6 yaşındaki çocuktan 70 yaşındaki anne ve babalarımıza kadar insanlar katledildi. O günleri unutmayacağız, anılarına sahip çıkarak, yaşatacağız” diye konuştu. 

Yapılan konuşmaların ardından anma son buldu. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler