Takip Et

Dünya

Katalonya’da “Özgürlük için Yürüyüşler” gösterilerine polis saldırısı

İspanya’nın özerk bölgesi Katalonya’da, siyasi tutsakların serbest bırakılması için düzenlenen “Özgürlük için yürüyüşler”e yüz binlerce kişi katıldı. Gösterilere polisin saldırması sonrasında Barcelona kentinde uzun süreli çatışmalar yaşandı

İspanya’nın 17 özerk bölgesi Katalonya’da beş gündür devam eden Katalan liderlerin serbest bırakılması için yapılan gösteriler dün Barcelona’daki yürüyüşle sona erdi.

Yüz binlerce kişinin katıldığı gösterilere polis saldırdı. Polis saldırısına karşın barikat kurarak direnen eylemcilerden en az 15’i gözaltına alındı. Girona, Tarragona ve Lleida kentlerinde yaşanan çatışmalarda ise gözaltına alınanların sayısı ise 16 olduğu belirtildi.

Siyasi Tutsaklara Özgürlük

Yaklaşık yarım milyon kişinin katıldığı gösterinin geneli ise barışçıl bir biçimde tamamlandı. Barcelona’nın ünlü bulvarlarından Passeig de Gracia’da yürüyen göstericiler Katalan liderlerin serbest bırakılmasını talep etti ve Katalan milli marşını söyledi. Katalan bayraklarının taşındığı gösteride “Siyasi tutuklulara özgürlük” sloganı atıldı.

‘Özgürlük İçin Yürüyüşler’

Katalonya’da gösterilere 9 Katalan ayrılıkçı lidere pazartesi günü 9 ila 13 yıl arasında değişen hapis cezaları verilmesi neden olmuştu. “Özgürlük için yürüyüşler” adıyla Çarşamba günü başlatılan yürüyüşlerin özerk bölgenin başkenti Barcelona’da buluşması hedeflenmişti. Ayrıca genel grev kararı alınmış ve grev 1 milyon 600 bin kişinin yaşadığı Barcelona’da hayatı felç etmişti.

Barcelona’da kent idaresine göre son birkaç günde yaşanan şiddet eylemlerinde ortaya çıkan zararın bilançosu 1,5 milyon euro değerinde. Olaylarda 700 çöp konteynerinin ateşe verildiği belirtiliyor. İspanya İçişleri Bakanı Grande-Marlaska’ya göre protestoların başlamasından bu yana toplamda 128 gösterici gözaltına alındı. Yetkili makamlara göre yarısı polis memuru olmak üzere 400 kişi de yaralandı.(DW)

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler