Takip Et

Dünya

Katalonya referandumuna İspanyol polisi müdahale etti

Katalonya’da bugün gerçekleştirilmesi planlanan bağımsızlık referandumuna İspanyol polisi sert şekilde müdahale ederek pek çok noktadaki seçim sandıklarına el koydu.

İspanyol merkezi hükümeti aylar öncesinden yaptığı açıklamalarla Katalonya’da gerçekleştirilecek bağımsızlık referandumuna izin vermeyeceklerini belirtmişlerdi. Katolanya’nın çeşitli noktalarında bulunan oy kullanma merkezleri geceden itibaren Katalanlar tarafından dolduruldu ve oylama saatinin gelmesi beklendi. Gece boyunca şarkı ve etkinliklerle oylama saatinin gelmesini bekleyen Katalanlara, beklendiği gibi İspanyol polis ve jandarma kuvvetlerinin müdahalesi gecikmedi.

İspanyol polisi sabah saatlerinden itibaren müdahaleye başladı

Referandum’un resmi başlangıç saati olan 09.00(TSİ 10.00) itibari ile pek çok noktada kurulan oy kullanma merkezlerinin önünde hazır bekleyen İspanyol polisi müdahaleye başladı. Polis müdahalesine ve polisin sandıkları toplamasına engel olmak isteyen Katalan halkı seçim merkezlerinin önünü kapatarak müdahaleyi ve sandıklara el konulmasını engellemeye çalıştı.

 

Pek çok noktada başlayan gerilim yerini yer yer çatışmalara ve İspanyol polisinin sert müdahalesine bıraktı. Pek çok gösterici yerlerde sürüklendi ve  gözaltına alındı. Reuters’in İspanyol polis teşkilatı kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre gözaltına alınanların sayısı 100’ü geçti.

Katalanların polisin sert müdahalesine karşılık Katalonya sokaklarındaki protestoları devam ederken, yer yer İspanyol polisinin müdahaleleri de devam ediyor.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler