Takip Et

Güncel

Kasım ayında en az 39 kadın erkekler tarafından katledildi

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Kasım ayı kadın cinayetleri raporunu açıkladı. Bu ay en az 39 kadının katledildiğinin belirtildiği açıklamada yılın 11 ayında da en az 430 kadın erkekler tarafından katledildi

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kasım ayında yaşanan kadın cinayetleri raporunu açıkladı. Rapora göre Kasım ayında erkekler tarafından en az 39 kadın katledildi. Kasım ayı ile birlikte Türkiye’de 2019’un ilk 11 ayında en az 430 kadın erkekler tarafından katledilmiş oldu.

Kadınların en çok ateşli silahlarla katledildiğine dikkat çekilen raporda, kadınların ölümüne ilişkin olarak, “8 kesici aletle, 5’i darp edilerek, 3’ü kimyasal madde ile 3’ü yüksekten düşerek, 1’i boğularak ve 1’i de hem kimyasal madde ve yüksekten düşerek katledildi. Ve ne yazık ki 5’inin nasıl katledildiği tespit edilememiştir” denildi.

‘Yakınlarındaki erkekler tarafından katlediliyor’

Raporun devamında Kasım ayında katledilen 39 kadının 11’inin kim ve ya kimler  tarafından katledildiğini tespit edilemediğine dikkat çekilerek, “11’i evli oldukları erkek, 2’si eskiden evli olduğu erkek, 1’i eskiden birlikte olduğu erkek, 4’i babası, 3’ü akraba/tanıdık, 2’si oğlu, 1’i kardeşi, 4’ü birlikte olduğu erkek tarafından katledildi” diye belirtildi.

‘30 kadın evinde katledildi’

Kasım’da kadınların en çok katledildiği kentlerin başında İstanbul, Antalya ve İzmir geldiğinin belirtildiği raporda, kadınlardan 30’unun kendi evinde katledildiği belirtildi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler