Takip Et

Güncel

Karamollaoğlu’ndan Erdoğan’a: Halkı düşmanlaştırmaktan vazgeç

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, ‘Türkiye’nin içine düştüğü durumun sorumlusu ister kabul etsin ister kabul etmesin bizzat Cumhurbaşkanı’nın kendisidir’

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık olarak düzenlediği basın toplantısında bu kez öğüt niteliğindeki uyarılarla Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi.

“Etrafında kendisinde yanlışlarını söylemeyenlere itibar etmemeli. Yalakalar kimseye fayda vermiyor” tavsiyesinde bulunan Karamollaoğlu, “Artık Türkiye’de gerilim politikası yürümüyor. Halkı düşmanlaştırmaktan vazgeçilmelidir” uyarısında bulundu:

‘Ya parlamenter sisteme dönülecek ya da cumhurbaşkanlığı şeffaflaştırılacak’ 

“Biz kutuplaştırma siyasetinin, ötekileştirme siyasetinin ortadan kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı etrafında kendisinde yanlışlarını söylemeyenlere itibar etmemeli. Yalakalar kimseye fayda vermiyor. Bugün ya parlamenter sisteme dönülecek ya da Cumhurbaşkanlığı sistemi şeffaflaştırılacak. Bugün Türkiye’nin içine düştüğü durumun sorumlusu ister kabul etsin ister kabul etmesin bizzat Cumhurbaşkanı’nın kendisidir.”

‘AKP’den kopuşlar başladı’

 Almanya’nın önemli basın kuruluşlarından Doutche Welle Türkçe’ye yaptığı açıklamada, AKP’nin çözülmeye başladığını belirten Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, “Bugünkü başkanlık sistemi değişmeden Türkiye’ye huzur gelmez” dedi.

AKP’ye olan ümitlerin bir gün biteceğini belirten Karamollaoğlu, “AKP’nin haksızlıkları, yanlışlıkları açık olarak görülmeye başlandı. Bunun için de kopuşlar başladı” dedi.

‘Bu seçim AKP’de çözülmelerin başladığını tescil etti’ 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın yeni parti hazırlığı yaptığı iddialarının sorulması üzerine, geçmişte Abdullah Gül’e cumhurbaşkanlığı adaylığı teklif ettiklerini belirterek kapılarının herkese açık olduğunu söyledi:

“Ne olur bilmiyorum. Şimdiden ileriye matuf çok büyük şeyler yapmak mümkün değil, yani tahminde bulunmak. Ancak şu bir gerçek, AKP çözülmeye başladı. Bu seçim bunu tescil etti. Önce seçmen çözülüyor, sonra seçilenler çözülmeye başlıyor. Şimdi AKP çözülmeye başlayıp gücünü özellikle İstanbul gibi bir yerde kaybedince bu bütün Türkiye’ye örnek oluyor. Bu sefer siyasiler yeni arayışın içine giriyorlar, bu da tabii bir şey. Başta da milletvekilleri, teşkilat mensupları. Bir takım menfaatlerle bağlı tutulanlar hemen kopamaz, kopmaz. Niye? Menfaatle bağlı. Ama aradan belli bir zaman geçtikten sonra o menfaatin devam edemeyeceğini artık gördüklerinde mecburen kopacaklar.”

‘Biz MHP değiliz’

AKP’nin 23 Haziran öncesi Saadet Partisi ile ittifak kurmayı denemesinin hatırlatılması ve ittifakın yeniden gündeme gelmesi halinde nasıl bir tavır alacaklarının sorulması üzerine yanıt veren Karamollaoğlu, “Oturur konuşuruz.  Ama şunu bilelim. Bugünkü sistem çok net söylüyorum, ilk kaide ve kural bugünkü başkanlık sistemi değişmeden Türkiye’ye huzur gelmez. Saadet Partisi’nin Cumhur İttifakı’nın parçası olması mümkün değil, olamaz. MHP ne için Cumhur İttifakı’nın bir parçası oldu? Belli miktarda milletvekili çıkarabilmek, belli belediyeleri almak için. Biz Türkiye’nin geleceği ile ilgileniyoruz” şeklinde konuştu.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler