Takip Et

Güncel

Karakolda 3 kardeşe çıplak arama ve hakaret

Diyarbakır -Bingöl karayolu üzerinde bulunan Mermer Jandarma Karakolu önündeki kontrol noktasında durdurulan ve iki kardeşiyle birlikte çıplak arama ve hakaretlere maruz kaldığını anlatan Abdullah Akkan, görevli askerler hakkında suç duyurusunda bulundu

Diyarbakır -Bingöl karayolu üzerinde bulunan Mermer Jandarma Karakolu önündeki kontrol noktasında durdurulan ve iki kardeşiyle birlikte çıplak arama ve hakaretlere maruz kaldığını anlatan Abdullah Akkan, görevli askerler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde ikamet eden Abdullah, Ercan ve Özcan Akkan kardeşler, 10 Aralık 2018 tarihinde araçlarıyla yolda seyir halinde iken, askeri kontrol noktasında durdurulduklarını ve Mermer Jandarma Karakolu’na götürüldüklerinde işkenceye maruz kaldıklarını anlattı. Karakolda hakaretlere uğradığını belirten Abdullah Akkan, Lice Cumhuriyet Başsavcılığı’na askerler hakkında suç duyurusunda bulundu.

‘Bariyerlerin arkasına götürüldük’

Yolda yaşadıklarını anlatan Abdullah Akkan, 10 Aralık günü Diyarbakır Bingöl karayolu üzerinde bulunan Mermer Jandarma Karakolu’nda yol arama noktasında araçlarının durdurulduğunu ve askerlerin kimliklerini alarak Genel Bilgi Taraması’ndan (GBT) geçirdiğini söyledi. Kimlik sorgulamaları yapılırken askerlerin kendilerini araçtan indirdiğini ve aracı ince bir aramadan geçirdiğini belirten Akkan, askerlerin daha sonra kendilerini beton bariyerlerin arkasına götürüp üstlerini aradığını kaydetti.

Çıplak arama ve hakaret

Akkan, aramadan sonra kendilerinden pantolonlarını indirmeleri istendiğini kaydederek, şöyle devam etti: “Pantolonlarımızı indirince bu defa, iç çamaşırlarımızı indirilerek üzerimiz kontrol edildi. Daha sonra görevli personel aracımızın ruhsatını alarak, askerlere tekrar ‘GBT yapın’ dedi. Aracımızda herhangi bir suç unsuruna ve eksik evraka rastlanılmayınca rütbeli personele sordum. Komutanım gidebilir miyiz dedim. O da görevli askerlerden üç kişi gelip ellerimizi arkadan tutarak, bizi karakol komutanı olarak tabir ettikleri kişinin yanına götürdü. Komutan dedikleri rütbelinin uzman çavuş rütbesinde olduğunu gördüm. Uzman çavuş, bize hiçbir şey sormadan direk sizin gibi teröristler diye başlayarak küfretmeye başladı. Burada kimliklerimiz tekrar GBT’den geçirildi, bir şey çıkmayınca küfür ve hakaretler edilerek karakol binasından çıkarıldık. Karakoldan çıktıktan sonra görevli askerler, ellerinde bulunan nüfus cüzdanlarımızı yüzümüze fırlattılar. Kimliklerimizi yerden aldıktan sonra aracımıza binip yolumuza devam ettik. Bize uygulanan insanlık dışı davranışların tamamı karakol önündeki uygulama noktası ve karakol girişindeki kameralarda tespitlidir.”

Abdullah Akkan, yaşadıklarıyla ilgili askerler hakkında Lice Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler