Takip Et

Dünya

Kapitalizmin “armağanı” sosyal medya bilinçleri köreltmeyi sürdürüyor: Paylaşımı beğeni almayınca intihar etti

ABD‘de Kuzey Karolina eyaletinde bağlı Durham County ilçesinde yaşayan 19 yaşındaki Chloe Davison, sosyal medya hesabı Facebook’ta istediği beğeni sayısına ulaşamayınca intihar etti

ABD’nin Kuzey Karolina eyaletinde bağlı Durham County ilçesinde yaşayan 19 yaşındaki Chloe Davison isimli genç kadın sosyal medyada paylaştığı fotoğrafların yeterince beğeni ve yorum almadığı düşüncelerine kapılarak girdiği bunalımdan çıkamayınca yaşamına son verdi.

The Sun’ın haberine göre; genç kızın 20 yaşındaki ablası Jade konuyla ilgili yaptığı açıklamada kız kardeşinin bakıcı olmak istediğini söyleyerek, “Kardeşim, paylaştığı fotoğrafların yeterince beğeni ve yorum almadığını söylüyordu. Sosyal kaygısı üst düzeydeydi. Ben kardeşimin intiharında sosyal medyanın büyük bir rol oynadığını düşünüyorum. Harap vaziyetteyim. Bu acıyı kelimelerle tarif edemiyorum. Benim sadece 9 hafta önce bir bebeğim oldu ve kardeşim yeğenini çok seviyordu. O benim en iyi arkadaşımdı. Onsuz ne yapacağımı bilemiyorum.

“Beğenileri yeterli bulmayınca morali bozuluyor”

Sosyal medyada sürekli kendini ispatlama peşindeydi. Facebook’a ne zaman bir fotoğraf koysa, beğeni sayısını artırabilmek için tüm aileden fotoğrafını beğenmelerini istiyordu. Koyacağı fotoğrafları bana sorardı hangisi daha iyi diye. Saatlerce bunu tartışırdık. Beğeniler ve yorumları yeterli bulmadığı zaman anormalce morali bozuluyordu. Kendisini eksik hissediyordu.

“Birçok gece ağlarken gördüm”

Belki intihar sebebi yüzde yüz sosyal medya kaynaklı değildir ama insanlar birbirlerini görmüyorlar ve klavyelerinin arkasına gizlenip kötü mesajlar gönderebiliyorlar. Kardeşimi bu tarz mesajlar yüzünden birçok gece ağlarken gördüm. Sosyal medya mecralarının daha fazla gözetim altında tutulmasını istiyorum” ifadelerini kullandı.

Annesi: sosyal medyayı suçlu buluyorum

İntihar eden genç kızın 44 yaşındaki annesi Clair Davison ise, “İntihar olayıyla ilgili sosyal medyayı oldukça suçlu görüyorum.

“Okuldan çok sosyal medyada vakit geçiriyordu”

Sosyal medya, kızımın hayatını ele geçirdi. İnsanlar üzerinde yıkıcı etkileri olabiliyor. Kızım, okuldan çok evde sosyal medyayla vakit geçiriyordu.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler