Takip Et

Güncel

“Kapılar açılsın, ırkçılığa hayır! Tüm sığınmacılara mültecilik hakkı!”

Hepimiz Göçmeniz Platformu, “Kapılar açılsın, ırkçılığa hayır! Tüm sığınmacılara mültecilik hakkı!” çağrısı yaptı

Hepimiz Göçmeniz Platformu, “Kapılar açılsın, ırkçılığa hayır! Tüm sığınmacılara mültecilik hakkı!” çağrısı yaptı. Platform, Avrupa sınırlarına doğru gönderilen mültecilerin, ölüme gönderildiğine dikkat çekti.

“İdlib’te yaşanan çatışmalar, sınır kapılarının açık tutulması gerektiği konusundaki çağrılarımızın ne kadar yerinde olduğunu bir kez daha gösterdi” diyen platform, “Türkiye sınırında yüzbinlerce insan başında bir çadır bile olmadan sınır kenarlarında bekliyor. O kapıların hemen açılması, savaşın ortasında kalmış sivillerin acilen savaş ortamından çıkarılması gerekir” çağrısını yineledi.

“Türkiye hükümeti dün gece yaptığı açıklamalardan birinde, mültecilerin Avrupa’ya geçişlerini bundan sonra engellemeyeceğini söyledi. Medyaya yansıyan bu sözlerin ardından pek çok ildeki göçmenler Avrupa’ya doğru yola çıktılar. Ancak Pazarkule sınır kapısına gelen göçmenlerin sınır kapısından geçmesine izin verilmedi, kendilerine ‘denizden geçebilecekleri’ söylendi. Bu yapılan, onları denizlerde ölüme göndermek demektir” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Öncelikle şunu söylemeliyiz: Göçmenlerin Türkiye’de kalıp kalmama kararı kendi tercihleridir. Bu insanları ne gitmeye ne de kalmaya zorlamak insani değildir. Biz asıl olarak kendi sorumluluklarımıza odaklanmalıyız. Türkiye’nin göçmen politikaları yetersizdir. Türkiye devleti, doğusundan gelenlere mülteci statüsü vermemektedir. Politikacılar göçmenleri sürekli ötekileştirmekte, onlara yönelik nefret dili kullanmaktadır. Hükümet ise göçmenleri Batı ülkelerine karşı pazarlık kozu olarak kullanmaktadır. Biz baştan beri şunu söylüyoruz. Bütün göçmenler kardeşimizdir. Göçmen düşmanlığı, ırkçılıktır. Kimse nedensiz göç etmez. Göçmenlerle dayanışmak, insanlık görevidir.”

‘Türkiye mülteci politikasını değiştirmek zorunda’
“Türkiye, doğusundan gelenlere mülteci statüsü vermiyor. Bu yanlış acilen düzeltilmelidir, tüm göçmenlere mültecilik hakkı tanınmalıdır” çağrısı yapan Hepimiz Göçmeniz Platformu, “Türkiye’de yaşayan göçmenler, mülteci hakları olmadığı için Avrupa’ya doğru bu çok tehlikeli yolculuğa çıkıyorlar. Kadınlar, çocuklar bir parça kıyafetle saatlerce yürümek zorunda kalıyorlar. Pek çok göçmen Ege Denizi’nin dalgalarında boğularak ölüyor. Bir biçimde Yunanistan’a geçmeyi başaranları ise orada polis ve asker şiddeti bekliyor. Zaten geri kabul anlaşması nedeniyle Türkiye’ye iade edilme konusu her zaman gündemde” dedi.

“Açıklamada, “Bu yolculuğun şekli çok tehlikeli. Öncelikle göçmenlere Avrupa’daki tüm devletler kapılarını açmalıdır. Ama kapıların açılmasından daha da önemli olan konu, bütün göçmenlere mültecilik hakkının tanınmasıdır. Kapılar açılsın, göçmenlere özgürlük!” ifadelerine yer verildi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler