Connect with us

Emek

Kani Beko’dan asgari ücret tepkisi

Asgari ücretin açlık grevinin altında olmasına tepki gösteren DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Günde 53 TL ücreti reva görenler, sıkıysa siz bu ücretle bir gün geçinin” dedi

Asgari ücretin 2018 yılı için bin 603 lira olarak açıklamasının ardından Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada Beko, “Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2018 yılı için net asgari ücreti 199 TL artışla Asgari Geçim İndirimi (AGİ) dahil bin 603 TL olarak belirledi. Karar hükümet ve işveren ittifakıyla alındı. İşçilerin ve sendikaların görüşü her zaman olduğu gibi yine dikkate alınmadı. Hükümet işverenlerle kol kola girdi, işçiye 199 TL zammı reva gördü” dedi.

AGİ olarak 152 TL’nin devlet tarafından ödendiğini belirten Beko, bin 603 liranın yanıltıcı olduğunu, AGİ hariç asgari ücretin bin 451 lira olduğunu söyledi.

İşverenlerin AGİ şartı kabul edildi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın işverenlere dönük asgari ücret desteğinin devam edeceği söylemlerine de tepki gösteren Beko, şöyle dedi: “İşverenlerin asgari ücrete ‘Evet’ demek için bu şartı ileri sürdüğü ve hükümetin de işverenlerin bu isteğini kabul ettiği sır değil. Bunun anlamı asgari ücret artışının maliyetini işverenlerin sırtından alıp halkın, emekçinin sırtına yıkmak demektir. Devam eden işverenlere dönük 100 TL asgari ücret desteği ve 5 puan SGK prim indirimiyle asgari ücretin işverenlere maliyeti iyice düşürülmüş olacak. Hükümet işverenler için cömert teşviklere devam ederken, işçilere büyümeden, millî gelir artışından pay vermeye yanaşmadı, dahası brüt asgari ücretten 426 TL kesinti yapılmasına karar verdi.

Belirlenen bu asgari ücret milyonlarca asgari ücretlinin ve ailelerinin bir yıl daha açlık sınırının altında yaşamaları anlamına gelmektedir. Asgari ücretliye ve ailesine ayda bin 603 TL, günde 53 TL ücreti reva görenlere, sıkıysa siz bu ücretle bir ay veya bir gün geçinin diyoruz!”

 

Günün Haberleri

More in Emek