Takip Et

İçerden

Kandıra Hapishanesindeki tutsaklar: “Savunma ve tedavi hakkımız gasp ediliyor”

Tutsaklar, 15 Temmuz darbe girişiminin sonrasında ilan edilen OHAL’in ardından hapishanelerde yoğun şekillerde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekerek, “Ağır bedeller sonucu elde ettiğimiz kazanımlarımız keyfi bir şekilde yasaklandı-yasaklanmakta” dedi

Kocaeli Kandıra 2 No’lu F Tipi Hapishanesinde bulunan MKP dava tutsağı Kadir Yıldız ile Esat Naci Yıldırım ve Partizan tutsağı Haydar Sönmez yaşadıkları hak ihlallerini gönderdikleri mektup ile Evrensel’e aktardı.

Tutsaklar, 15 Temmuz darbe girişiminin sonrasında ilan edilen OHAL’in ardından hapishanelerde yoğun şekillerde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekerek, “Ağır bedeller sonucu elde ettiğimiz kazanımlarımız keyfi bir şekilde yasaklandı-yasaklanmakta” dedi.

Mahkemelerdeki savunma ve tedavi olma haklarının ellerinden alındığını söyleyen  tutsaklar gönderdikleri mektupta;

“Bu uygulamalardan biri; hastane ve mahkeme sevklerinde bizlere dayatılan tekli-kafes ring araçlarının kullanımıdır. Bu araçlar insan onuru, sağlık ve psikolojik koşulları göz ardı edilerek yapılmıştır.

Bu nedenlerle bizler tekli-kafesli ring araçlarına binmeyi kabul etmemekteyiz. Böylece mahkemelere katılmamız (savunma yapmamız) ve sağlık sorunlarımız dolayısıyla hastane sevklerimiz çoğunlukla engellenmiş olunuyor.

Tekli-kafesli ring nedeniyle katılmadığımız mahkemeler savunma hakkımızdan feragat ettiğimiz yönlü kararlar almaktadırlar, gerçekte ise mahkemelere katılıp savunma hakkımızı kullanmak bizlerin istemi-talebi olma durumundadır” diye aktardı.

Bazı gazetelerin ve dergilerin kendilerine keyfi bir şekilde verilmediğini aktaran tutsaklar,“Adımıza posta yolu ile gelen ilgili yayınlara el konmakta. Hapishane koşullarında her süreçte haber alma-iletişim olanaklarımız zaten sınırlı olmakta, bu duruma bir de yasalarda var olan haklarımızın gasbedilmesi eklendiğinde, haber edinme-iletişim olanağımız hiç kalmamakta.

Geriye sadece yirmi dört saat iktidarın propagandasını yapan ilgili TV kanalları kalıyor, bu kanallardan haber edinmek ise olanaklı değil. Daha önce hapishane kantininde satılarak temin etmemiz sağlanan radyolara, hücrelerimize baskın aramalar yapılarak el konuldu.

Teknik ve işlevi bakımından sorun teşkil etmesi olanaklı olmayan radyolarımızın gasbedilmesi tam anlamıyla keyfidir, hiçbir hukuki gerekçesi bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı

Günün Haberleri

İçerden konulu diğer haberler