Connect with us

Dünya

Kanada’ya mahkeme süreci olmaksızın iltica edilinebilecek

Türkiye’den Kanada’ya iltica başvurularının artmasıyla birlikte Kanada, Türkiye’yi “hızlandırılmış iltica başvurusu alınan ülkeler” listesine ekledi

Göçmen ve sığınmacılara kucak açmasıyla tanınan Kanada’da, “hızlandırılmış iltica başvurusu alınan ülkeler” listesine Türkiye de eklendi. Bu karar, Kanada’da bulunan ve iltica etmek isteyen Türkiye vatandaşlarının işlemlerinin, mahkeme sürecine gerek görülmeksizin hızlandırılmış şekilde yapılması anlamına geliyor.

Kimler başvurabilir?

Kanada Göçmen Koruma Dairesi’nin kararı 1 Ocak 2018’den itibaren yürürlüğe girecek. Başvurular sadece Kanada’da bulunan ve iltica kararı alan Türkiye vatandaşlarından alınacak. Bu başvurular, güvenlik taramasının ve gerekli onayların ardından, itiraz hakkının saklı tutulması kaydıyla, mahkeme süreci olmaksızın başlatılacak.

Türkiye’nin eklendiği listede Afganistan, Burundi, Mısır, Eritre, Irak ve Suriye de bulunuyor.

Kanada hükümetinin bu politikası, kendi ülkelerinde tehlike altında olan kişilere hızla mülteci statüsü verilerek korunmalarını sağlama prensibine dayanıyor. Kanada başvuru işlemlerini şu durumlarda hızlandırıyor: Söz konusu ülkeden benzer gerekçelerle yapılan başvuruların artmış olması; bu ülkeden başvuruların yüksek oranda kabul görmesi ve bu ülkeye ilişkin ortak iddiaların incelenip onay verilmesi.

Günün Haberleri

More in Dünya