Connect with us

Güncel

Kaldırıma gömülen cenazeler için BM ve AİHM’e başvurulacak

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, Kilyos Mezarlığı’nda kaldırıma gömülen cenazeler için BM ve AİHM’e başvuracak

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, Kilyos Mezarlığı’nda kaldırıma gömülen cenazeler için BM ve AİHM’e başvuracak. Avukat Serhat Çakmak, mezarlıklara yönelik saldırıların amacının “toplumu hafızasızlaştırmak” olduğunu söyledi. 

Erdoğan Alayumat’ın Mezopotamya Ajansı’nda yer alan haberine göre, Bitlis’in Tatvan ilçesine bağlı Yukarı Ölek (Oleka Jor) köyündeki Garzan Mezarlığı’nın 3 yıl önce tahrip edilerek, cenazelerin adli tıp incelemesi için getirildiği İstanbul’da Kilyos Mezarlığı’nın içinde kaldırıma gömülmesi, Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşınıyor. 261 cenazeye ait kemiklerin 1’den 18’e kadar numaralandırılmış mezarlara plastik saklama kapları içerisinde üst üste defnedildiği mezarlıkta geçtiğimiz günlerde incelemelerde bulunan Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), yayımladığı raporunda cenazelerin ailelerine teslim edilmesini ve hukuka aykırı olan bu işlemin sorumluları hakkında soruşturma açılmasını istemişti. Bu konudaki hukuki girişimlerini sürdüren ÖHD, bu kez BM ve AİHM’e başvurmaya hazırlanıyor. 

Cenazelerin Garzan Mezarlığı’ndan çıkartılıp, önce İstanbul Adli Tıp Kurumu’na (ATK) getirilmesi, sonra Kilyos Mezarlığı’na kaldırıma gömülmesine karşı hukuk mücadelesi veren ÖHD üyelerinden Serhat Çakmak, “hukuksuzluklar silsilesi” ile dolu olduğunu vurguladığı sürecin halen devam ettiğini söyledi. 

Toplumsal değerler ayaklar altında 

Çözüm sürecinin bitirilmesi ile başlayan çatışmalı süreçte devletin mezarlıklara yöneldiğini söyleyen Çakmak, Garzan’dan önce Lice ve benzeri birçok yerde mezarlıklara saldırı olduğunu hatırlattı. Garzan’dan getirilen cenazelerin Kilyos Mezarlığı’nda üst üste gömülmesi görüntülerinin sürecin başından beri yaşanan hukuksuzlukları çok net bir şekilde gözler önüne serdiğini ifade eden Çakmak, “Ağır bir hak ihlali var ortada. Savaş hukukunda savaşan iki tarafın birbirlerini yenme ve öldürme gayesi bulunmaktadır. Fakat kişi öldükten sonra onun dünya ile bir bağı kalmadığından gömülmesi ve akabinde insanların dini ritüellerini gerçekleştirmesine kimse karışmazdı. Bu anlayış ilerleyen süreçlerde toplumlarda gelenek haline hukukta ise yasa haline gelmiştir. Fakat burada toplum vicdanını yaralayan husus toplumsal değerlerin ayaklar altına alınmasıdır. Bununla toplum hafızasızlaştırılıyor” dedi.

Günün Haberleri

More in Güncel